2019 MTV Nasıl Hesaplanır, MTV Ne Zaman Nereye Ödenir ?

0
214
2019 mtv nasıl hesaplanır, mtv ne zaman nereye odenir

Bugün itibariyle Başkan Erdoğan ‘ın kararıyla Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV ‘nin yeniden değerleme oranı belli oldu. 2019 yılı içinde MTV oranı netleşmiş oldu. Peki 2019 yılı motorlu taşıtlar vergisi ne kadar oldu derseniz, bir önceki yıl olan 2018 yılı MTV oranı yüzde 23.73 iken 2019 MTV zam oranı yüzde 15.9 olarak belirlendi.

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren motorlu taşıtlar vergisi ile ilgili karar Resmi Gazete ‘de yayımlandı. Bu karar ile itibaren yılbaşı öncesi milyonlarca insanın yüzü güldü.

Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV Nedir ?

Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV nedir denildiğinde, motorlu kara taşıtlarının doğaya salmış olduğu emisyon oranına aracın yaşı ve koltuk sayısına göre Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından her yıl (bankalar kurulu kararı olmaması halinde) yeniden değerleme oranına göre tutarları belirlenen bir taşıt vergisidir.

Bu oran belirleme ölçütleri arasında vergiye en fazla etkisi olan emisyon oranıdır. Emisyon oranı ise motorun silindir hacmi ile doğru orantılı olarak artar,azalır. Bu nedenle motor gücü düşük olan araçlar daha az vergi öder.

2019 MTV zam oranları yüzde 15.9 olarak belirlendi. Bu oran ise geçen seneye oranla yüzde 7.83 düşmüş oldu. Bu indirim milyonlarca araç sahibininde yüzünü güldürmüş oldu.

2019 MTV Hesaplama Nasıl Yapılır ?

2019 MTV hesaplama işlemlerini yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan bazıları araç yaşı, araç modeli, araç silindir hacmi ve araç tipi gibi bilgilerdir. Bu bilgiler doğrultusunda ilk 6 ay içinde ve ikinci 6 ay içinde ödeyeceğiniz motorlu taşıtlar vergisinin ne kadar tutacağı bilgisine ulaşabilirsiniz.

MTV Vergisi Ne Zaman ?

Motorlu Taşıtlar Vergisi ne zaman  diye düşünebilirsiniz. Her yılın Ocak ve Temmuz aylarında iki eşit taksit halinde ödenmektedir. Eğer aracınızı takvim yılının ilk altı aylık döneminde ve birinci taksit geçtikten sonra aldıysanız, birinci taksiti bir ay içinde ödemelisiniz. İkinci taksit ise Temmuz ayında ödenir. Eğer aracınızı takvim yılının son altı aylık döneminde ve ikinci taksit geçtikten sonra aldyısanız, ikinci taksit bir ay içinde ödenir. Birinci taksit ödenmez.

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemek ve trafik cezası borç sorgulatmak konusunda en doğru adrese ulaşmak için Gelir İdaresi Başkanlığı adresini ziyaret etmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here