7 Adımda Yabancı Dil Öğrenmek için Etkili Fikirler!

0
220
7 Adımda Yabancı Dil Öğrenmek için Etkili Fikirler!

Yabancı bir dil biliyor olmak günümüzde çok önemlidir. Hem iş hayatında hem sosyal hayatta bir avantaj olan ingilizce yabancı dil öğrenmeyi 7 adımda keşfedelim.

  • İyi Bir Kaynak Edinin

Yabancı dil öğrenmede en önemli noktalardan biri içerik olarak zengin ve kullanışlı bir kaynak edinmektir. Başlangıç için ana dilde anlatıma sahip bir kitap uygun olacaktır. Daha ileri seviyeler için hedef dildeki kaynaklar daha kullanıma uygundur. Bu kaynağı doğru kullanmakta kaynağın kalitesi kadar önemlidir.

ingilizce yabancı dil öğrenme

  • Kelime Kartları Kullanın

Kelime kartı hazırlamak uzun yıllardır kullanılan ve faydası görülen bir yabancı dil öğrenme şeklidir. Kartdaki detayın fazla olması faydayı artıracaktır. (Örneğin; kelimenin çeşidi, eş anlamlısı, öğrenilen dilde açıklaması, anadilde karşılığı, vb.)

  • Anadili İyi Bir Şekilde Öğrenin

Bir dili öğrenmekteki en önemli hususlardan biri anadili iyi biliyor olmaktır. Bu nedenle anadilde sorunlarınızı çözmek ve anadili en iyi halde olmadığı durumlarda bunun için çaba sarfetmek gerekmektedir.

  • Öğrenilen Dilde Kulak Dolgunluğunu Oluşturun

Bir bebek bir dili öğrenirken belli bir birikim sonucunda konuşmaya başlar. Yeni duyduğu kelimeleri söyleyeren konuşma eylemi gerçekleşir. Buradan yola çıkarak bir dili konuşabilmek için kulak dolğunluğumuzu artıracak kaynaklar kullanmalısınız. (Örneğin; radyo, konferans, haber, vb.) Böylece kelime birikimi edinmiş olacaksınız.

  • Öğrenilen Dilde Kitap Okuyun

Tıpkı kulak dolgunluğu gibi görsel olarakta kelimeleri görüyor olmak ingilizce öğrenme dil öğrenimini hızlandıracaktır. Ayrıca dil bilgisini geliştirmenin en hızlı yollarından biride okunan kitaptan kullanımını kavramaktır.

  • Öğrenilen Dili Gün Içinde Kullanın

Bunu yaptığımızda göz sürekli o dili görceğinden hedef dile yatkınlık gelişecektir. Örneğin; telefonunuzu öğrenilen dile çevirin, günlük planlarınızı, ajandanızı bu dilde tutun.

  • Hedef Dili Konuşun

Bu maddeye kadar yazdığımız maddelerle bir çok birikime sahip olduktan sonar bu dili konuşmak kolay olacaktır. Konuşacak anadili öğreninlen dil olan birinin olması her zaman mümkün olmamaktadır Bu imkana sahip olana kadar aynada Pratik yapılabilirsiniz ya da dili öğrenen bir arkadaşınızla konuşmayı deneyebilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen 7 adım ile yabancı dil öğrenmek kolay olacaktır. Bir dili öğrenmek için o dilin konuşulduğu ülkede olmak şart değildir. Günümüzde yabancı dil öğrenimi çok kolaylaşmıştır. Kaynaklar çoğalmış, online hizmetler ile pek çok yeni yöntem sunulmuştur. Dil öğreniminde başarılı olmak için kendinize güvenin ve adımları atmaya başlayın.

Bir önceki konumuz olan neden ingilizce öğrenmeliyiz? konusuna göz atmayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here