Balkanların Güzel Kenti Belgrad Gezi Rehberi

0
128
Balkanların Güzel Kenti Belgrad Gezi Rehberi

Gene günlerden bir gün ofiste tek başınayım. Herkes izinli veya görevde. Ben kendimi odanın güvenliğinden sorumlu birim amiri ilan ederken hayallere dalmış tatil planlarında buldum aniden. Türkiye’de yaşarken birçokları bilir ki yurtdışı tatiller döviz kurunun yüksek olması nedeni ile ekstra masraf demek. Ama bazen daha çok merak eder insan kendi coğrafyası dışındaki insanların yaşam anılarını. Hem ucuz olması hem de yakın olması bu kez tercihim oldu ve Balkanlarda bir yerler bakmaya başladım. Küçük bir ön inceleme sonrası karar vermem pek de uzun sürmedi: Belgrad gezi rehberi.

Belgrad Nerededir?

Son yıllarda Balkan turları arasında yer alan fazlaca popüler bir şehir olan Belgrad Balkanların ortasında yer alan Sırbistan başkenti. Euro bölgesinde yer almaması ile vizesiz seyahat etme planlarımın ilkini gerçekleştirdiğim şehir… Sadece pasaport almanız yeterli burası için. Uçak biletimi ofiste 35 dk içerisinde en indirimli halinden aylar öncesinden almıştım işte… Pegasus ile 450 tl ye gidip gelinebilen bir zamana denk gelmiştim. Sanırım şanslıyım. Ocak ayında aldığım biletim Haziran ayına idi. Ne zaman uygun olur bu şehir diye düşünmemin sonunda karar vermiştim bu aya. Çok sıcak olmayacağını fakat üşümeyeceğimi de bilerek planlarımı Haziran ve Eylül aylarına yapmayı seviyorum ne de olsa.

Özellikle balkanların bizden daha kuzeyde olması ve dağların daha sert bir hava yayması nedeni ile yaz ayları tercih edilmeli bu bölge için. İşte o an aklıma kardeşim ile daha hiç yurtdışına çıkmadığımız geldi ve bir ablalık yapıp ona da aldım bir bilet. Ne de olsa abla olmak bunu gerektirir. Üstelik kardeşimle yaptığım tatillerimden de inanılmaz keyif alırım. Kaptanı ben olurum hep geminin. Ben nereye o oraya. Uyum sağlama endişesi olmadan tatil yapacağınız tek insan olabilir belki de kardeşiniz. Bir de değişiklik ona da iyi gelir. Deniz aşkımdan onla da hep en güzel ege kıyılarına gideriz her yıl. Bu yıl da çılgın bir tatil denemekten kime ne zarar gelirdi ki?

Belgrad’a Nasıl Gidilir?

Ve işte o gün gelmişti. 15 Haziran. Kardeşim ile birer kabin boy bavul alarak Atatürk Havalimanı’ndan Sabiha Gökçen Havalimanı’na uçarak oradan da Belgrad’a 1 saatlik bir uçuş ile vardık. Türkiye’den taşıtı olanlar için Edirne üzerinden de yaklaşık 8 saatlik bir yolculuk ile gidilebilir bu şehre. Eğer 3-4 kişilik bir grupsanız daha uyguna gelecektir. Ama uçağın konforu tercihimdir doğrusu. Eeee prenses olmak kolay değil hahaha…

Bir sonraki yazımızda sizlere Belgrad’ta gezilecek yerlerden bahsedeceğiz.. Sizlerde Belgrad’a gidipte görmeden gelmemeniz gereken yerleri not etmeyi unutmayın.. Belgrad ‘tan önce Budapeşte ‘yi de gezmenizi tavsiye ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here