Blog Yazarlığı Yapmak İsteyenler için, Blog Yazarlığının Püf Noktaları!

0
544
Blog Yazarlığının Püf Noktaları!

İnternet kullanımının hızlı bir şekilde artmasıyla bu alanda da birçok farklı uygulamalar ortaya çıkmıştır. Bunlardan bir tanesi olan kişisel blog yazarlığı artık önemli bir gelir kapısı olmaya başlamıştır. Birçok yazar veya yazar adayı, blog siteleri kurarak ya da bu sitelerde yazılar yazarak kendilerini geliştirmektedir. Peki, yazılan bu yazılarda dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Blog Yazarlığına Giriş

Yazarın ilk dikkat etmesi gereken unsur yazının başlığıdır. Çünkü site okuyucularının dikkatini çeken ilk husus başlıktır. Daha dikkat çekici ve çarpıcı bir başlığa sahip yazıların daha çok okunduğu bilimsel olarak da ispatlanmış bir husustur. Ancak burada başlık seçiminde de dürüst olmak daha doğru olacaktır. Bazı blog sitelerinde görüldüğü gibi yanlış veya yanıltıcı başlıklar, okuyucunun tepkisine neden olacaktır.

Başlık seçildikten sonra ilk paragraf da önem arz etmektedir. Yazının okuyucu tarafından okunması için ilk paragraf ilgi çekici olmalıdır. Anlatılacak konu, bu paragraf da özet olarak sunulmalıdır. Yazılacak konuya dair bütün ayrıntıların burada anlatılmış olması gerekmektedir. Okuyucu, bu paragrafı okuduktan sonra yazının genel muhtevasına dair bilgiye sahip olacaktır. Bu sayede yazı, bir anlam ifade etmiş olur.

Blog Yazarlığında Görsellere Önem verin!

Diğer bir husus görselliktir. Yazıda anlatılan konuya uygun olan bir görsel mutlaka yer almalıdır. Bu görsel sayesinde de yazının okunurluğu artacaktır. Ayrıca fotoğrafın daha estetik ve gerçekçi olması durumu da gerekir. Bir başka husus yazının uzunluğudur. Ortalama bir blog yazısı 500 kelime civarında olmalıdır. Daha fazla olan yazıların okunması daha zordur.

Bu nedenle anlatılan konu, yazıda kısa, net ve açık bir şekilde anlatılmalıdır. Aynı anlama gelen ifadelerin olması yazıyı daha kötü bir duruma dönüştürecektir. Unutulmamalıdır ki blogger olmak veya makale yazılarında amaç, edebiyat yapmak değildir. Konuya dair bilgi vermek yeterli görülmektedir. Ayrıca yazı içerisinde okuyucuyu yönlendirecek bilgiler verilmesi de yazının değerini artıracaktır.

Bu link verme ya da tanık gösterme şeklinde olabilir. Konuya dair okuyucunun daha çok bilgi alması için bir kaynak sunulması önemli bir içerik sağlayacaktır. Artık herkesin kolaylık ile yapabileceği ve blog üzerinden para kazanma sağlayacağı bir iş olan blog yazarlığı her geçen gün daha da popüler olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here