Budapeşte Gezilecek Yerler

0
219
Budapeşte Gezilecek Yerler

Budapeşte gezilecek yerler konusunda sizler için bir Budapeşte gezi rehberi hazırlamış bulunmaktayım. Okurken sizinde bir nevi hayal dünyanızda canlanacak ve gitmek isteyeceğiniz Budapeşte gezilecek yerler yazıma ilk olarak sanırım iki yakayı bir araya getiren o asma köprülerin en meşhur ve güzeli ilk yapılan Chain Bridge köprüsünden başlayacağım. İlkler her zaman daha güzeldir zaten bana sorarsanız… Bir çok turist akın akın bu şehirde. Şimdi bakacaksınız Instagram ’da çokça güzel fotoğraf ama nerdeeeee…

Budapeşte Chain Bridge

Budapeşte Gezilecek Yerler: Fisherman ‘s Bastion

Yalnız bir kare yakalamak için sanırım sabahın ilk saatlerinde çıkmalısınız o ünlü köprülere. Bu köprü üzerinden yukarı çıkarsanız Fisherman’s Bastion’ ı göreceksiniz ki burası şehri ayaklar altına alan güzel bir manzaraya sahip. Turistik olarak gelenlerin bir kısmı asansör ile çıkmak için kuyruğa girmeyi tercih etse de ben zayıflatır düşüncesi ile yürümeyi tercih ettim. Bilirsiniz ki Türk kadını dolgundur (Peh)! Buradan şehrin karşı tarafını, asma köprüleri, Parlamento Binasını, Tuna Nehri manzarası ile izleyebileceksiniz ve gecesi ile gündüzünün ayrı güzel görsel show yaptığı bir yerdesiniz emin olun. Buradan Kale Tepesine geçerek aşağı kaleden inmeniz güzel olacaktır. Ben kendi fotoğraflarımda kendimi manzara ile birlikte insansız sadece burada gördüm eve döndüğümde.

Budapeşte Kale Tepesi

Budapeşte Gezilecek Yerler: Parlamento Binası

Tuna (Danube) nehrinin üzerinde yer alan Parlamento Binası ise şehir merkezine yürünecek mesafede yine. Ve ben akşam karşısından izlemeyi tercih ettim. Şehir merkezi taş binalarla örülü buram buram Avrupa kokan ufak ve hareketli bir yer. Her yere eğer yürümeyi severseniz yürüyerek gidebilseniz de tramvay da kolaylaştırır işinizi. Ama araç tavsiye etmem inanılmaz bir trafiği var bu şehrin. Şehri en tepeden izlemek istiyorum diyen biri iseniz Gellert Tepesine mutlaka çıkın. Burası yemyeşil orman içinde bir tepe ve en yüksek konumu şehrin. İlk günümü buraları keşfetmenin hazzı ile sona erdirip hostelimde dinlenmeye karar verdim. Ne de olsa daha çok zamanım vardı. Geniş zamanlı plan yapmayı işte bu yüzden seviyorum. Zoraki gezmiyor, ne istersem istediğim zamanda yapıyorum. Dinlenmek istersem buna zaman ayırma lüksüne mevcut oluyorsunuz üstelik eğer bir hostelde iseniz oda arkadaşlarınızı da tanımanız için hostele arada bir uğramanız size yeni sohbetler, yeni dostluklar katacaktır.

Budapeşte Parlamento Binası

Budapeşte Gezilecek Yerler: Kahramanlar Meydanı

Ertesi günkü rotam ise Kahramanlar Meydanı ve çevresi idi. Burası Macaristan’ı kuran 7 kabilenin liderlerinin heykelleriyle, UNESCO Dünya Mirası listesinin bir parçası. Heykeller heybetli ve meydan gerçekten büyük bir alana dağılmış. İnsan bir şehrin tarihine bakarken kahramanlarını es geçmemeli en azından bu şekilde hep hayatta kalabilmeliler.

Budapeşte Kahramanlar Meydanı

Veeee tabi ki gezerken acıkıyoruz. Ne yesem derken kendimi ünlü paprikaları ile aynı adı almış olan Paprika denilen otantik ve şık bir yerde buldum. Yemek yemek benim için zevk bilirsiniz. Macar yemekleri Türk kültüründen de esinlenmiş olacak ki burada aç kalmak mümkün değildir.Meşhur Gulaş çorbası ile başlayalım dedim ama çorba resmen tencerede geldi! Dikkat edin çok iştahlı değilseniz ana yemek söylemenize gerek yok burda. Tabi ben bir de güzel et yemeği söyledim ki fiyatların uygun olması buna vesile olmadı değil. Bu şehir diğer Avrupa şehirleri gibi pahalı bir yer değil korkmayın yeyin. Ben günlük ortalama15-20 euro ile geçindim diyebilirim. Paprika’ nın Osmanlıdan gelen bir lezzet olduğunu da belirtmeliyim. Biberler pazarlarda kurutularak satıldığı gibi restoranlarda da sosları mevcut. Ben acının yemeğin gerçek lezzetini yok ettiğini düşündüğümden kaliteli yemekte kullanmam kendisini o ayrı. Burdan çıktığımda yürümekte zorlandım o mide ile.

Budapeşte Paprika Budapeşte Gulaş Çorbası

Budapeşte Gezilecek Yerler: Szimpla Kert

Budapeşte geceleri nasıl ki derken gece biraz eğlenmek için meşhur Szimpla Kert’te içkilerimizi yudumladık. Burası ruin barları ile ünlü bir şehir. Ruin bar ne diye araştırırken gerçekten de harabe haline gelmiş eski işletmelerin restore edilmeden boyanıp süslenip gece hayatına döndüğü bar tarzı mekanlar olduğunu anladım. Barmene sipariş verirken tüm vücudunun aralıksız siyah dövme ile kaplı olduğunu görünce bir korktum açıkçası. Yüzü dahil! İlginç olan tek bu da değil. İçerde inanılmaz rahat ve keyifli bir ortam var. Her yer sarmaşık dalları, duvar kapı süslemeleri ve ufak oda konseptli eğlence alanları ile beni işte hayat bu dedirtti. Herkes birbiri ile tanışıp güzel vakit geçirdi o gece.

Budapeşte Gezilecek Yerler: Széchenyi Baths and Pool

Eğer bir cumartesi geceniz varsa onu da mutlaka Széchenyi Baths and Poolda geçirin. Spa olarak gündüzleri kullanılan mekan bu gece bambaşka bir konsepte. Burayı anlatmak istemiyorum çünkü hayal gücünüzün kelimelerimden daha güzel olduğunu biliyorum. Sadece şunu dememde fayda var. Eğer masaj yaptırmak isterseniz birçok spa uygun fiyatları ile size alternatif olacak birçok spa ve hamam mevcut.

Yine güne güzel bir kahve ile başladım. Tabi ki kahvaltım her gün olacak! İnsanların içindeki güzel enerjiyi bu saatlerde hissetmek kadar güzel bir duygu olamaz. Herkes kahvesi ile, ya tek başına ya da arkadaşları ile.  Yalnız olanlar da hoş bir tebessüme sahip o anlarda. Ben kilise gezmeyi çok sevmem ama o gün öğlen bir iki saatimi kilise gezerek geçirdim. Sonrasında ise hediyelik eşya almak için alışveriş yaptım. Her şehirden o şehri hatırlatacak anılar toplarım sizler gibi. Fiyatlar ise diğer Avrupa şehirlerine göre daha uygun. Bu şehirde olunur da bir Tuna Nehri turu yapılmaz mı? Bir saat sürecek olan nehir turu için öncesinden hostelimizin bize sunduğu indirim çeki ile 7,5 Euro’ ya güzel bir nehir havası aldık. Normal fiyatı ise 10 Euro bu turun. Yürüyerek gezdiğimiz her alanı nehrin üzerinden izlemek ayrı bir zevk. Uzaktan görünüşlerini güneşin parıltısı, akıntı sesi ile algılamak ayrı bir his.

Budapeşte Gezilecek Yerler Dipnot

Ben gezilerimde koşturmacaya karşıyım. Gittiğim farklı kültürleri tanımak ve gerçekten kaliteli zaman geçirmek için neresi olursa olsun bir şehirde 3-4 gece kalmak isterim. Planımı da bu şekilde rahat ve geniş yaparım “hatta orası çok küçük bir şehir, o kadar zaman sıkılmıyor musun?” sorularına çok gülüyorum çünkü belli bir günden sonra inanın orada rutin bir hayat sürüyor gibi bir hisse kapılıyorsunuz. Artık marketteki kasiyerin bile sizi tanıdığı, navigasyonla veya koşarak değil her yerde oturup rahatça yemek yemenin, kahve içmenin ve sadece usul usul etrafı izlemenin bile güzelliği paha biçilemez. O yüzden size tavsiyem bu şehre en az üç gece ayırın ki ben beş gece yaparak gerçekten doydum şehre.

Dönüş yoluna koyulmanın vakti geldi sanırım. Bu kez param arttı neden taksiye binmeyim ki? Gerçek olan şu ki her dönüş erken gelir ama her dönüş yolunda evimi özlediğimi hissederim. Ama şaşırtıcı olmasa gerek ne de olsa benim adım Özlem. Ben hep özlerim… Budapeşte ‘ye nasıl ve ne zaman gidilir konusunda Budapeşte ‘ye Nasıl Gilidir ? yazısını okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here