Budapeşte ’ye Nasıl ve Ne Zaman Gidilir?

0
241
Budapeşte 'ye Nasıl ve Ne Zaman Gidilir

Yurtdışı gezilerini sevdiğimi söylemiş miydim? Sanmıyorum zira bu ilk yurtdışı gezi yazım olacak. Biraz geç kalmış bir yazı haklısınız ama bazen özleyince yazmak daha güzel… Yeni bir yer gezip evimize döndüğümüzde rutin hayatımıza geçtiğimiz zaman çektiğimiz fotoğraflara bakıp tekrar anı yaşarız. Bunu zaman zaman hepimiz yaparız ve ben de böyle bir anda sadece fotoğrafları görmekle yetinmeyip bir de yazarak o anları daha ölümsüz hale getirmek istedim. Bugün sizlere Budapeşte ‘ye nasıl ve ne zaman gidilir konularında bilgi verip, yaşadıklarımı, gördüklerimi aktaracağım.

Budapeşte ‘ye Nasıl Gidilir

Budapeşte Tuna Nehri Manzarası

Orta Avrupa’da Tuna Nehri güzergahı üzerinde yer alan Macaristan’ın Başkenti Budapeşte; geçmişte Buda ve Peşt olarak iki şehirken günümüzde birleşerek Budapeşte olur. 1840’lı yılların sonuna kadar bu iki şehir arasında ulaşım Tuna Nehri dolayısı ile sağlanamazken 1849 yılında yapılan ve şehrin ilk asma köprüsü olan Chain Bridge ile birbirine bağlanarak bu ismi almıştır. Bir tarafında şehir hayatının diğer tarafında iş hayatının yoğun olduğu bu şehirde bağlantı köprüleri yapılana dek nasıl bir yaşam söz konusuydu… Bu durum çok merak uyandırıcı.

Budapeşte ’ye Ankara ’dan İstanbul aktarmalı olarak uçuşlar mevcut. Eğer ki Ankara ’dan İstanbul ’a herhangi bir rötar söz konusu değilse 1saate varacaksınız fakat olabilecek mücbir sebepleri ve İstanbul’daki vize kontrol işlemlerini de düşünürsek İstanbul-Budapeşte uçuş saatinizi Ankara-İstanbul uçuş saatinizden yaklaşık üç saat sonraya almanızı öneririm. Budapeşte’ye İstanbul’dan yaklaşık 1,5 saatlik bir uçuş ile gidebilirsiniz ki ben söylemeden geçemeyeceğim, biletimin upgrade edilmesi ile ilk kez business uçabilmenin hazzını 1,5 saate sığdıramadım açıkçası. Daha üçüncü şarabımı tadarken yol bitti!

Budapeşte Turu Manzara

Evet itiraf etmeliyim her Türk kadar Türk’üm ve o hostesi canından bezdirerek tüm ülkelerin şarabını istemeye karar vermişken bu süre çok kısa geldi… Havalimanından Budapeşte şehir merkezine ise şehir içi otobüsleri ile çok cüzi bir ücrete gittim. Sadece 40 dakikalık bir yolu göze almak demek. Dilerseniz taksi ile 25 Euro’ya daha rahat bir ulaşım da gerçekleştirebilirsiniz.

Budapeşte ‘ye Ne Zaman Gidilir

Burası ülkemizin kuzeyinde kalması nedeni ile bizim kadar güneşli gün sayısı olan bir yer değil. Bu yüzden önerim Haziran ile Eylül ayı aralığında gitmeniz. Ben Eylül başında giderek sanırım en güzel günlerini yaşadım. Ilıman bir havada yürümek gerek o kilometrelerce yolları ne de olsa.

Budapeşte ‘ye nasıl ve ne zaman gidilebileceği konusunda gerekli deneyim ve bilgileri verdikten sonra sizler için yazmış olduğum Budapeşte Gezilecek Yerler yazıma göz atarak önemli yerleri not almanızı tavisye ederim. Budapeşte de görülmesi gereken birçok önemli yer bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here