Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar – Hastalıklardan Korunmak

2
310
Cinsel Yolla Bulasan Hastaliklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında küresel boyutta bir sorun haline gelen (HIV) ve (AIDS) bulunmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre tüm dünyada yakşalış 5.1 milyon HIV olgusu ortaya çıkmaktadır.Türkiye’de (sağlık bakanlığı) yayınladığı 2014 verilerinde 7014 (HIV) ve 1197 (AIDS) vakası olduğunu bildirdi.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların dünyadaki artışı göz önüne alınırsa mülteci göçleri Türkiye için büyük bir risk oluşturmaktadır.Hastalıkla ilgili yanlış bilgi ve davranışlar (HIV) virüsünü hızlıca yayılmasına neden olabilmektedir.

Günümüzde gençlerin cinsel aktifliğe daha erken yaşta başlamaları ve kızların geniş mukozal vajina sistemlerinden dolayı kızların daha çok etkilenmektedir. Türkiyedeki genç nufüsun fazlalığı (HIV) tehlikesi yüzünden risk altındadır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak

 

Cinsel yolla bulaşan virüsler olarakta tabir edilen bu hastalıklardan korunulmadığı sürece ülkemizdeki genç nüfus arasında bu tehlike gün geçtikçe daha da artacaktır. Eğer etrafınızda bir tanıdığnız bu cinsel yollan bulaşan virüslere maruz kaldıysa ona hemen korunma tedbirlerini söylemeniz gerekir. Bu yüzden size en basit korunma yöntemini söyleyeceğiz.

(HIV) ve (AIDS) gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için basit ve ucuz yöntem olan ikili koruma önerilmektedir. İkili koruma yani (kondom) kullanımı teşvik edilmelidir. Bu şekilde cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak mümkün olacaktır.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here