Devlet Bursları Nasıl Alınır? (Başvurusu, Şartları, Gerekli Evraklar)

0
206

Devletin verdiği bursların alınması pek çok öğrencinin dört gözle beklediği bir durumdur. Geri ödemeli, geri ödemesiz, yüksek meblağlı, düşük meblağlı öğrencileri mutlu eden pek çok burs çeşitleri vardır. Bizde bu yazımızda bu burs çeşitlerinden, bu burslar için nasıl başvuru yapılabileceğinden ve bazı diğer detaylardan bahsederek, siz okuyucularımızı bu konuda bilgilendirmeye çalışacağız.

Devlet Bursu Çeşitleri Nelerdir?

Çocuğunu okutan ailelere maddi yardım yapan devlet, bu seferde lise öğrencilerine maddi destek yapıyor. Lise Devlet Bursu denilen bu burs, öğrencileri son derece mutlu ediyor. Hibe olarak verilen bu kredi türünün 2 kredi türü vardır ve birisi geri ödenme talep edilirken, diğeri geri ödemesi olmayan hibe şeklinde bir devlet bursudur. Peki, lise devlet bursu nasıl alınır? Bu bursu alabilmek için ne kadar başarılı olursanız, o kadar şansınız artacaktır. Bu başvuruyu yapmak için ise Kredi Yurtlar Kurumu’na başvurulması gereklidir. İlköğretim devlet bursu nasıl alınır sorusunun cevabını arayanlar da bu sorunun cevabını burada bulabilirler. Çünkü bu iki burs arasında başvuru ve süreç bazında bakıldığında fazla fark yoktur.

KYK Bursu Nedir, Nasıl Alınır?

Geri ödemeli kredi türü de olan KYK bursunun şüphesiz geri ödemesi olmayan yani karşılıksız bursu daha çok başvuru alır ve en çok başvurulan kredilerden bir tanesidir. Bunun için Kyk karşılıksız burs nasıl çıkar diye düşünüp duruyor olabilirsiniz. Bu kredinin çıkması için öncelikle aşağıda yer alan öğrenci kategorilerinden birinde olmanız gerekmektedir. Bu öğrenci kategorileri;

  • Ön lisans öğrencileri,
  • Lisans öğrencileri,
  • Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,
  • İkinci öğretimde okuyan öğrenciler,
  • Vakıf Üniversitesi öğrencileri,
  • Açık Öğretim öğrencileridir.

Sizde bu kategoride yer alan bir öğrenci iseniz, başvurma hakkınız bulunmaktadır.

KYK Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Size biraz da olsa bu bursu açıklamaya çalıştık. Belki sizde artık KYK bursu için başvuruda bulunmak istiyorsunuz fakat Kyk nasıl alınır bilmiyorsunuz. Sizler için bu sorunun cevabını araştırarak, başvuru sırasında gerekli belgelerin neler olduğunu bir araya getirdik.

Eğer öncelik belgeniz var ise öncelik belgeniz, şehit ve gazi çocuğu iseniz, yüzde 40 üzeri engelli iseniz, anne babanız vefat etmiş ise, milli sporcu iseniz, Darüşşafaka Lisesi’nde öğretim gördüyseniz ve öğretiminizi yine burada tamamladıysanız, lise öğretimini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı yurtlarda tamamladıysanız, öncelik hakkınız bulunur. Bunu kanıtlayan herhangi bir belge ile başvuru sırasında başvurunuzu yapmayı unutmayın. Bu belge başvuruda size kredi çıkma olasılığını bir hayli artıracaktır.

  • Güncel olan ve tercihen son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 4 tane fotoğraf,
  • Eğer yaşınız 18’den küçükse, aile izin onay belgesi, bu belge kurumun internet sitesinden temin edilerek doldurulabilir.
  • Evrakların eksik veya yanlış olduğu durumlarda öğrencilere burs çıkmayacağının önceden bilinmesinde fayda var.

Başvurunuzu yaptınız ve kabul de aldınız. Böylece başbakanlık tarafından size her ay düzenli olarak bir burs desteği yapılıyor. Bu desteğin kesintisiz olarak devam edilebilmesi için şartlardan bir tanesi alttan ders olmamasıdır. Alttan 3 tane dersten fazla olan öğrencilerin bursu sona erer. Bursunuzun devam ettiği süre boyunca ise, başbakanlık tarafından hesabınıza her ayın 7’sinde belirli miktarda burs yatmış olur. Bu bursu almak istiyorsanız bir tercih yapmanız gerektiğini de söylememiz faydalı olacaktır. Çünkü eğer başbakanlık bursundan faydalanan bir öğrenci iseniz, başka bir öğrenim kredisi alamazsınız. Aynı şekilde öğrenim kredisi alan bir öğrenci de başbakanlık bursu alamaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here