Doğum Yardımı Nasıl Alınır? (Başvurusu, Şartları, Ne Kadar?)

0
206

Doğum yardımı alabilmek için, şartlar mevcuttur. Sosyal Güvenlik Bakanlığı veya PTT tarafından ödeme işlemleri gerçekleştirilir. Mesleki anlamda bir kısıtlama mevcut değildir. Fakat belirli şart ve kriterler vardır. SSK’lı olarak çalışan bireylerde işlemler değişmektedir. Doğum parası hesaplama işlemine gerek yoktur. Sabit fiyat belirlenmiştir.

  • Doğum yardımı alabilmek için başvuru yapmak gerekmektedir.
  • Anne ve bebeğin sağ olması gerekir.
  • Annenin T.C. vatandaşı olması gerekmektedir.

Daha ayrıntılı bilgiler için 144 veya 183 numaraları aranabilir. Doğum parası başvuru işlemleri, ücretleri veya ödenme tarihi için ayrıntılı bilgi alınabilir. 1 Ocak 2018 tarihi itibari ile belirlenen sayıya göre 2 buçuk milyon bebek için ödeme yapılmıştır. 2015’de başlatılan sistem anne ve babalara rahatlık sunmaktadır. Yeni doğan bebek masrafları doğrultusunda devlet yardımı avantajından faydalanmak için, gelir durumunuza veya çalıştığınız kuruma bakılmamaktadır.  Yaklaşık 1 milyar TL ödeme yapılmıştır. Kampanya ile başlatılan doğum yardımı avantajından anne ve babalar yararlanabilmektedir.

Doğum Yardımı Ne Kadar?

Her yıl doğum yardımı fiyatlarında artış mevcuttur. 2018 yılı itibariyle bu artı sağlanmamıştır. 2018 yılında geçerli olan; birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için ise 600 TL ödeme yapılmaktadır.  Doğum yardımı sorgulama işlemleri SGK ve SSK çalışanları için e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Doğum parası banka hesabına yatırılmaz. PTT üzerinden başvuru yapan kişinin yani anne veya babanın üzerine yatırılır.

Doğum Yardımı Alabilmek İçin Başvurular Nereye Yapılır?

Doğum yardımı için Aile ve Sosyal Güvenlik bakanlığına başvuru yapılabilir. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezlerine dilekçe vererek yapılabilir. Posta, kargo veya bizzat giderek yapılan işlemler geçerli olacaktır. Doğum parası için gerekli evraklar arasında annenin veya babanın TC Kimlik Kartı ve bebeğin TC kimlik kartı gereklidir. Doğum yardımı alabilmek için önce yeni doğan bebeğe T.C kimlik kartı çıkarılmalıdır.

  • Doğum yardımı anneye yapılmaktadır. Başvuruyu eş de yapabilir. Başvuru için başvuru yapan kişinin T.C numarası ve ad soyadı yazılmalıdır.
  • Yeni doğan çocuğun T.C. kimlik numarası, eğer bir değilse T.C. kimlik numaraları doldurulur.
  • Diğer çocuk var ise onlarında T.C. kimlik numaraları yazılmalıdır.

Dilekçe ‘’ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne’ yazılmalıdır. Başvuruda; başvuru yapan kişinin sosyal durumu, gelir durumu, iletişim bilgileri ve diğer bilgileri sorulur. Bu dilekçe hazır bir şekilde başvuru yapılan kurum tarafından verilir. Başvuru yapan kişinin imza atması yeterli olacaktır.

SSK’da Çalışan Bireyler Doğum Yardımını Nasıl Alır?

SGK veya SSK üzerinde çalışan annelerin, doğum yardımı alma işlemleri, normal olanın dışında gerçekleşmektedir. Fakat bu ücret yardım parası olarak geçmemektedir. SGK veya SSK’lı olmanın avantajlarındandır. ‘’Analık İş Görmezlik Ödeneği’’ olarak da geçmektedir.  İş kanunlarının 74. Maddesi uygulanarak doğum yapan kadınların izin hakları açık bir şekilde belli edilmiştir. Bu doğrultuda SGK veya SSK kurumlarının sağladığı imkanlar doğrultusunda yatırılan paradır. Fakat SGK veya SSK’da çalışan anneler için birtakım şartlar mevcuttur.

  • Annenin kurum da halen çalışıyor olması gerekmektedir. Doktorun vereceği istirahat raporu başlama tarihi itibari ile SSK veya SGK kurumunda devamlı çalışan olarak gözükülmelidir.
  • Doğum yapılan tarihten itibaren, geride kalan dönemler içinde 1 yıl içinde SSK veya SGK prim gün sayısının 90 gün olması gerekmektedir.
  • Ödeme işlemleri sadece doğan bebekler için değil ölü doğan bebekler içinde ödenmektedir. Fakat düşük olması durumlarında bu yardım alınamaz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here