Engellilere Vergi İndirimi 2019 (Nasıl Hesaplanır?)

0
1998

Engelli vatandaşlara yapılan vergi indirimleri bütün engelli vatandaşlarımıza birer müjde olmuş, onları sevindirmiştir. Biz de sizinle bu yazımızda bu indirimin neler olduğunu, nasıl hesaplanacağını, başvurusunun nasıl yapılacağı gibi bilgileri paylaşmak istedik. Bu konuda bilgi sahibi olmak istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Engelli İndirimi Nedir?

Engelli indirimi 2019 engelli vatandaşların ekonomik ve sosyal düzeyinde iyileştirmeler yapılması amacı güden ve T.C. Maliye Bakanlığı tarafından uygulanan, vergi indirimlerine verilen isimdir. Bu engelli indirimi ile, gelir vergisi matrahlarının hesaplanması yapılırken, engellilik indirimi hesabın içine katılır. Maliye Bakanlığı’nca uygulanan bu politika ile, yasalar geçmişte olduğundan daha da genişletilerek, indirimin kapsamına hizmet erbabının bakmakla yükümlü olduğu engelli olan kişiler, engelli serbest meslek erbabı ve serbest meslek erbabının bakmakla yükümlü olduğu engelli olan kişiler, bu vergi indiriminin kapsamına dahil edilmiştir.

Engelli İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Peki, engelli indiriminden yararlanmak istiyorsunuz, fakat ne kadar miktarda yardım alacaksınız, neye göre yardım alacaksınız? Bu sorulara cevap olması için sizlere engelli vergi indirimi hesaplama 2019 örneği hazırladık.

Öncelikle alacağınız yardım tutarı yüzde kaç oranında engelli olduğunuza göre değişkenlik gösteriyor, bunu söylemekle başlayalım. Yanı %80 üzeri engelli bir birey ile %40 engelli bir birey aynı imkanda indirimden faydalanamıyor.

Sakatlık indirimi olarak yasada yer alan madde ile;

 • % 80’ini kaybetmiş bulunan işçi veya memur 1. derece engelli,
 • % 60’ını kaybetmiş bulunan 2. derece engelli,
 • % 40’ını kaybetmiş bulunan ise 3. derece engelli olarak değerlendirilmeye alınmaktadır.

İndirimlerde, bu derecelere göre yapılmaktadır. Bu indirimler engelli vergi indirimi hesaplama robotu ile de hesaplanabilir. Biz burada direk olarak miktarları belirteceğiz.

 • derece engelliler için indirim tutarı 1000 TL,
 • derece engelliler için indirim tutarı 530 TL,
 • derece engelliler için indirim tutarı 240 TL olarak hesaplanmıştır.

Engelli indirimi maaşlara yansırken 0.15 ile çarpılarak maaşlara yansıtılır. Yani hangi indirim oranı yayımlanmışsa onun yüzde 15’i esas alınarak hesaplama yapılır. Örneğin; 14.800 TL’ye kadar bir kazancınız var ise %15 vergi kazancınız olurken, 80.000 TL kazanç elde ediyorsanız aynı oranda vergi kazancı indirimi uygulanmayacaktır.

Engelli Vergi İndirimi için Gereken Belgeler Nelerdir?

Engelli vergi indiriminden yararlanmak isteyen kişiler için başvurusu sırasında gerekli olan engelli vergi indirimi için gerekli belgeler aşağıda sıralanmıştır:

 • Dilekçe,
 • 3 adet güncel fotoğraf,
 • Çalıştığı işyerinden alınan hizmet erbabı olduğunu kanıtlar nitelikte belge,
 • Nüfus cüzdanı aslı

Bu belgelerin eksiksiz olarak tamamlandığına emin olduktan başvurunuzu yapabilirsiniz. Peki, kimlerin başvurusu kabul olur? Eğer işçi veya memur olarak çalışıyorsanız, serbest meslek erbabı iseniz, basit usul ile vergilendirmeye tabii tutulan tüccar, esnaf, zanatkaar iseniz bu indirimden yararlanmanız mümkün.

Engelli Vatandaşlara Asgari Ücret Müjdesi

Engellilerin ekonomik ve sosyal hayatlarının iyileştirilmesi amacı ile atılan tek adım vergi indirimi değil. Kesilen verginin azaltılmasının yanı sıra, engelli asgari ücret 2018 fiyatlarında da artışlar var.

2018 yılında asgari ücret 1.603 TL olarak hesaplanırken, engelliler için bu ücret daha yukarılardadır.

 • derece engelli çalışan için net 1.709,67 lira, (2017 yılında 1.497,38 lira olarak hesaplanmıştı)
 • derece engelli çalışan için net 1.682,62 lira, (2017 yılında 1.474,56 lira olarak hesaplanmıştı)
 • derece engelli çalışan için net 1.639,12 lira, (2017 yılında 1.435,56 lira olarak hesaplanmıştı) olarak hesaplanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here