Esnafa Faiz İndirimi Uygulayan Bankalar (Şartları ve Başvurusu)

0
182

Esnaflık ile uğraşan vatandaşlara faiz indirim yapan bankalar esnaflarımız için yakından takip ettikleri haberlerden bir tanesi olmuştur. Esnafların mesleki faaliyetlerini daha kolay şartlarda gerçekleştirmelerine fayda sağlayan bu fırsat hakkında sizleri bilgilendirmek amacı ile faiz indirimi yapan bankalardan, bu indirimlerin ne zaman yapıldığından, faiz oranlarından ve çok daha fazlasından bahsedeceğiz. O halde yazımızı okumaya devam edin.

Faiz İndirimi Nedir?

Faiz indirimi nedir sorusuna cevap vererek yazımıza başlamak yerinde olacaktır. Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararlar doğrultusunda, Halk Bankası’ndan kullanacakları krediler için Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatiflerinin kefaletinden faydalanarak, kredilerde yüzde 50 ve daha fazla faiz indiriminden yararlanabilecekleri, faizlerde olduğu kadar ödeme planlarında ve vadelerde yapılan kolaylıklara ve indirimlere denir. Bu indirimler sayesinde esnaflar mesleki faaliyetlerini zorlanmadan gerçekleştirerek, bir yandan da devlet karlı çıkarak, esnaflar teşvik edilmesi ile birlikte ülkede ekonomi canlanmakta, istihdam artmakta, işsizlik oranlarında düşüş gözlenmektedir.

Hangi Bankalar Faiz İndirimi Yapıyor?

Bu indirimlerden ve bankaların sunduğu fırsatlardan faydalanmak için her bankaya başvuru yapamazsınız. Bu iş için belli başlı bankalar vardır ve her bankanın faiz oranları, sundukları vade fırsatları, ödeme planı çeşitleri birbirinden farklılık göstermektedir. Faiz indirimi yapan bankalar arasında Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası önde gelen bankalardan bazılarıdır. Bu faiz oranları olabilecek en düşük oranlarda ya da kimi durumlarda sıfır faiz olarak karşımıza çıkıyor. Buna ilaveten bankaların izledikleri politika çerçevesinde vade süresi de uzatılabiliyor ve daha başka kolaylıklar sunabiliyor.

Örneğin, faiz indirimi uygulayan bankalardan önde gelen isim olan Vakıfbank, esnaf kredisi ile vade farkını 36 aya kadar çıkarıyor, ödeme planı esnek tutularak, esnafların daha rahat bir şekilde kredi ödemeleri sağlanıyor.

Halkbank ise diğer bankalardan farklı olarak yüzde yüz  indirim imkanı sağlayarak, sıfır faiz üzerinden esnafların kredi kullanmasına olanak sağlıyor. Geniş vade seçenekleri sunan firma, aynı zamanda ödeme şekilleri konusunda da kolaylık sağlayarak esnek bir ödeme planı tutumu sergiliyor. Bu şekilde üst limit 200 bin TL olarak kredi miktarı yükseltilebiliyor. Bu fırsatlar ise yalnızca esnaflara sunuluyor. Faiz almaması dolayısı ile de doğal olarak en çok tercih edilerek başvuru alan banka Halkbank oluyor.

Diğer bankalardan da Esnaf Vergi Muafiyet Belge’niz varsa, belirlenen tarihlerde kullanacakları kredi için yüzde yüz faiz indiriminden de faydalanabilmeniz mümkün. Bunun için bankaların resmi internet sitelerinden güncel fırsatların takip edilmesi ve başvuru yapılması gerekmektedir.

Banka Faiz İndiriminden Nasıl Yararlanılır?

Şartları sağlayan bir müşteri iseniz, bu faiz indiriminden nasıl yararlanmanız gerektiği konusunda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Banka faiz indiriminden yararlanabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi zorunlu. Örneğin; esnaf olarak 1 seneden az tecrübesi bulunmayan kişilerin başvurusu değerlendirilmeye alınmıyor. Mutlaka esnaflıkta 1 seneden fazla tecrübeli olunması şartı konuluyor. Diğer bir şart da esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı olunması. Bu odaya kayıtlı olmayan esnafların başvurusu da dikkate alınmıyor. Bu şartlara ilaveten, vergi borcunun olmaması gerekiyor. Bankanın baktığı diğer önemli bir nokta kredi notu değeri. Kredinize olumu cevap alabilmeniz için kredi notunuzun yüksek olması, sicilinizin de temiz olması gerekli.

Bu şartları sağlayan esnaf ve sanatkarlar kredi alırken bir sorun yaşamayacaklardır.

Peki, yukarıda bahsettiğimiz faiz indirimi ne zaman olacak, hangi tarihleri kapsıyor?  Karar 1 Ocak’tan itibaren resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir ve bu tarihten itibaren de geçerliliği devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here