Faizsiz KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? (Başvurusu ve Şartları)

0
268

KOSGEB kredisini faiz olmadan almak için birtakım işlemler gerekmektedir. Bu işlemler ve şartlar doğrultusunda faizsiz KOSGEB kredisinden yararlanmak mümkündür. KOSGEB faizsiz kredi 2018 yılında şartlar ve limit konusunda değişikliğe uğramış bulunmaktadır.

KOSGEB Kredisi Nedir?

KOSGEB kredisi yatırım veya işletme sermayesi için verilmektedir. İhracat kredileri içinde faiz giderlerinin karşılanması veya desteklenmesi amacıyla da verilmektedir. Destek veya karşılama işlemi KOSGEB tarafından sağlanmaktadır. KOSGEB bu destek için en üst limitini 300.000 TL’ye çıkarmıştır. Bu destek için alt limit bulunmamaktadır. Bireyler istedikleri ve ihtiyaçları kadar KOSGEB kredisi çekebilmektedirler. KOSGEB’den faydalananlar işletmelerini daha iyi yerlere taşımak adına büyük bir adım atmış bulunmaktadırlar.

KOSGEB Kredisi Başvuruları Nereden Yapılır?

Faizsiz KOSGEB kredisi için KOSGEB veri tabanına kayıt olduktan sonra, KOBİ beyannamesi doldurması gerekmektedir. KOBİ beyannamesi işlemleri e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Eğer e-devlet şifresi bilinmiyor ise en yakın PTT şubesine giderek işlem gerçekleştirilebilir. KOBİ beyannamesi için e-devlete giriş yapıldıktan sonra KOSGEB’in web sitesine girilmelidir. KOBİ/Girişimci Giriş butonun tıkladıktan sonra sistem otomatik olarak e-devlete bağlayacaktır. KOBİ beyannamesi yapıldıktan sonra işletme hakkında incelemeler yapılmaktadır. KOBİ vasfı taşıyan işletmelere kredi verilmektedir. İşletmenin KOBİ sayılabilmesi için, bünyesinde 250 kişiden az çalışan olmalıdır. İşletmenin yıllık satışı 125.000.000 TL’yi aşmamalıdır.

Faizsiz KOSGEB Kredisi Şartları Nelerdir?

KOSGEB’in verdiği işletmeleri veya yatırım şirketlerinin sermayesinin karşılanması için desteklenme veya karşılama olarak görülen kredide şartlar mevcuttur;

 • Çekilen kredi 48 ay vade oranını geçmemektedir. Vade oranı 48 ay ile sınırlandırılmıştır.
 • KOSGEB sıfır faizli kredi 2018 yılında vermemektedir. Faizsiz olarak denilse de KOBİ’lerin ihtiyacını karşılayacak şekilde uygun faiz oranları uygulanmaktadır.
 • Başvuracak kişinin KOSGEB veri tabanında kayıtlı olması gerekmektedir.
 • Sermaye destekleme ve karşılama amacıyla verilecek olan limitin KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerde faaliyet gösteriyor olması gerekmektedir.
 • İşletmenin vergi levhası bulunmak zorundadır.
 • Fiilen açık işletmelere destek sağlanmaktadır.
 • KOSGEB destekleri ile ilgili yasal işlemi ve yasağının bulunmaması gerekmektedir.
 • Faizsiz KOSGEB kredisi alacak bireyler üzerinden yasal bir işlem veya sicil kaydında kayıtlı ağır bir suç olmaması gerekmektedir.
 • Faizsiz KOSGEB kredisi 18 yaşı üstündekilere verilmektedir.
 • Krediden yararlanacak bireylerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.

KOSGEB’in Sitesine Kayıt Edilmesi İçin Gerekli İşlemler

Faizsiz KOSGEB kredisine başvuruda bulunmak için gerekli şartlardan birisi KOSGEB veri tabanına kayıtlı olunması gerektiğidir. KOSGEB veri tabanına kayıt olurken gerekli bilgiler mevcuttur. KOSGEB giriş için bu adımlar ve gerekli bilgiler karşılanmalıdır. Veri tabanına kayıt olurken yanlış bilgiler girilmesi takdirinde hukuki sorumluluk işlemleri KOBİ’ye ait olacaktır. En fazla 15 dakika içinde işlem yapılmadığı takdirde sistem kendini yenileyecektir. Kayıt yapılırken uygulanacak adımlar;

 • gov.tr sitesine giriş yapılması gerekmektedir.
 • KOSGEB’in açılan sayfasında KOBİ/Girişimci Giriş bölümüne tıklamak gerekmektedir.
 • Yeni çıkan sayfada ‘’KOSGEB’e kayıtlı değilseniz tıklayınız’’ seçeneğine basılmalıdır.
 • Bu işlemler doğrultusunda sorulacak bilgiler; İşletme adı, işletme statüsü, vergi dairesi, vergi numarası, yetkili kişi isim ve soyadı, SSK işyeri sicil numarası, işletmenin kuruluş yılı, işletmenin bulunduğu yer, işletmenin ticari sicil numarası, bağlı bulunan mesleki kuruluşu, faaliyet kodu, NACF kodu, işletmeye ait iletişim bilgileri girilmelidir.
 • Bilgiler doğru bir şekilde girildikten sonra bilgilerin doğru olduğuna dair aşağıda yer alan kutucuk işaretlenmelidir.
 • Adımlar bittikten sonra kaydet butonuna basarak işlem tamamlanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here