Girişimcilik Destek Programı Nedir? (Nasıl Başvurulur?)

0
184

Girişimciler için devlet destekli hibe programları T.C. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, bilinen adıyla KOSGEB tarafından yapılıyor.

İş kurma hayaliyle yola çıkan ve KOSGEB’e başvuru yapan yeni girişimciler için hem teşvik hem de sağlam temeller üzerine iş kurulması adına destek veriliyor.

Girişimcilik Destek Programının Amaçları Nelerdir?

Girişimciliğin desteklenmesi programı iki temel amaca dayanmaktadır;

 • Milli kalkınma ve işsizlik probleminin önüne geçmek,
 • Girişimciliğin desteklenip, özendirilerek topluma başarılı ve profesyonel işletmelerin katılımını sağlamak.

Programa Kimler Katılabilir?

Girişimcilik destek programı kapsamında Yeni Girişimci Desteğinden KOSGEB Girişimcilik Kursu olarak bilinen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlayan girişimcilerin işletmeleri ile İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) bünyesindeki işletmeler başvurabilir.

Kadın girişimciler, 1. Dereceden şehit yakını olan girişimciler, gaziler ve engelli girişimciler bu programdan %30 daha çok destek alabiliyor.

Girişimcilik Destek Programı Kapsamında Neler Var?

 • KOSGEB’in düzenlediği ve hibe için zorunlu tuttuğu Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi,
 • Yeni Girişimci Desteği adı altında 50000TL geri ödemesiz hibe ve geri ödemeli 100000 TL destek,
 • Üniversite ve diğer kurumlarla ortak düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlerin ödüllendirildiği İş Planı Ödülü,
 • KOBİ’lere yönelik hizmet verecek bir kuruluşun oluşturulmasıyla İŞGEM desteği hibe ve kredileri.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nedir?

Girişimcilik Destek Programı hedeflerine uygun olarak yeni girişimcilerin iş kurma ve yönetme konularında bilgili ve donanımlı olmaları, sorumluluklarının bilincinde ve iş fikirlerine yönelik iş planı hazırlayabilmeleri amacıyla KOSGEB ve iş birliğindeki kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenir.

Ulusal veya uluslararası projeler olarak KOSGEB koordinesinde gerçekleşir.

Türkiye’nin tüm bölgelerinde ve birçok ilinde en az 32 saat süren, herkesin katılabileceği ücretsiz eğitimler olarak yapılır.

Eğitime Nasıl Başvurulur?

KOSGEB Girişimcilik Kursu başvuru formu E-devlet üzerinden doldurulabiliyor. Kursun alınacağı il ve tarih seçilerek ücretsiz olan kursa katılıp KOSGEB Girişimcilik Sertifikası alınabilir. Detaylı bilgi KOSGEB il müdürlüklerinden alınabilmektedir.

Yeni Girişimci Desteği Unsurları Nelerdir?

Yeni Girişimci Desteği, uygulamalı girişimcilik eğitimi ile sertifika alındıktan sonra geri ödemesiz hibe şeklinde ve ihtiyaç halinde geri ödemeli kredi şeklinde verilebilmektedir. Yeni Girişimci Desteği şu kalemlerden oluşuyor;

 • İşletme Kuruluş Desteği: Yeni kurulan işletmelerin kuruluş giderlerinin karşılanmasında 2000 TL geri ödemesiz destek,
 • Makine, Teçhizat, Ofis Donanım ve Yazılım Desteği: Kuruluş aşamasında 2 yıl içinde alınacak olan işletmenin ihtiyacı makine, teçhizat, yazılım ve ofis donanımları için 18000 TL hibe,
 • İşletme Giderleri Desteği: İşletmenin kuruluşundan sonraki 24 ay içerisinde işyeri kirası ve çalıştırılan elemanların net ücretlerine yönelik aylık en fazla 5000 TL toplamda geri ödemesiz 30000 TL destek,
 • Sabit Yatırım Desteği: kuruluş tarihinden itibaren 2 yıl içinde alınacak olan makine, teçhizat ve yazılım için geri ödemeli 100000 TL teminat karşılığında kredi sağlanıyor.
 • İşletmenin kuruluş dönemindeki ihtiyacı olan malzemeler ve işletme giderleri desteği üst limitleri, toplamı 48000 TL’yi aşmadan ihtiyaç duyulması halinde kurul kararı ile yarı oranında arttırılabiliyor.
İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) Desteğinde Neler Var?

Üniversiteler, İl Özel İdareleri, belediyeler, meslek kuruluşları ve KOBİ’lerin gelişmesi için danışmanlık ve çeşitli hizmetler veren inkübatörler tarafından tekil veya ortak kurulacak bir İşetici Kuruluş yönetiminde KOBİ’lere;

 • İşletme Geliştirme Koçluğu,
 • Şartlara uygun iş yeri kurma olanağı,
 • Mali kaynaklara kolay ulaşım,
 • Destek ağlarına ulaşım,
 • Ortak ofis gereçleri ve hizmetleri verilebilmesi,

Gayesiyle kurulacak İş Geliştirme Merkezinin kuruluş ve işletme giderleri için İŞGEM Kuruluş Desteği adı altında geri ödemesiz 650000 TL ve İŞGEM İşletme Desteği adı altında 200000 TL hibe sağlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here