Hadi 21 Aralık 20.30 İpucu Sorusu Nedir ?

0
299

Hadi ipucu sorusu bu akşam 20.30 da düzenlenecek yarışma öncesinde yayınlanmış bulunmaktadır. Hadi ipucu ” Geleneksel Kırkpınar Yağlı Güreşleri her yıl nerede yapılır?” oldu. 21 Aralık Hadi 20.30 yarışmasının ipucu ve cevabı sizlerle..

Hadi ipucu sorusu bugün akşam 20.30 yarışmasındaki 1 sorunun cevabı olarak hadicilere yardım etmektedir. Hadi ipucu nedir yarışma öncesinde merakla beklenen konu olmuştur. İşte bugüne özel 10.000 tl ödüllü Hadi yarışmasının ipucu sorusu, “Geleneksel Kırkpınar Yağlı Güreşleri her yıl nerede yapılır? ” Canlı para ödüllü bilgi yarışması olan Hadi uygulamasını Google Play ve AppStore üzerinden indirilerek oynanmaktadır. Hafta içi her gün 12.30 ve 20.30 ‘da, hafta sonu ise 20.30 ‘da yarışmalar düzenlenmektedir. Bu yarışmalarda adaylara 12 soru yöneltilmekte olup cevap vermek için 10 saniyeniz bulunmaktadır.

Peki 10 saniye içinde cevap veremezsek ya da yanlış şıkkı işaretlersek ne olur diye düşünebilirsiniz, o zamanda varsa joker hakkınız devreye girmektedir.

Hadi ipucu sorusu – 21 Aralık 20.30 yarışması

Hadi bu akşam bizlere Ata sporlarımızdan biri olan Recep Kara ‘dan Orhan Okullu ‘ya, Ali Gürbüz ‘den Şaban Yılmaz ‘a nice efsane başpehlivanın yer aldığı Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin her yıl düzenlendiği yeri sormaktadır.

İPUCU CEVABI: EDİRNE

Kırkpınar Yağlı Güreşleri nedir ?

Kırkpınar yağlı güreşleri; Rumeli’nin fethi sırasında Orhan Gazi’nin kardeşi Süleyman Paşa 40 askeriyle Domuzhisarı Kalesi ile birlikte birkaç kaleyi de ele geçirir. Bu birlik geri dönerken, bu gün Yunanistan sınırları içerisinde kalan Samona’ daki molalarında güreş tutuşurlar. Bunlardan ikisi yenişemezler. Daha sonra iki güreşçi bir Hıdırellez gününde (6 Mayıs) yeniden güreşe tutuşurlar. Güreş sabah erkenden başlayıp gece yarısı iki güreşçinin ölümüne kadar sürer. Arkadaşları tarafından orada bulunan bir incir ağacının altına defnedilirler. Yıllar sonra arkadaşları aynı yere tekrar geldiklerinde İki pehlivan arkadaşlarının gömülü oldukları yerde temiz ve gür pınarların şırıl şırıl aktığını görürler. Bunun üzerine o yer “Kırkpınar” olarak adlandırılır ve böylece Kırkpınar Yağlı Güreş geleneği başlar.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri nerede yapılır ?

Balkan Savaşı ve I. Dünya Savaşı sonrasında Kırkpınar Yağlı Güreşleri, bu gün Yunanistan sınırları içinde kalan Samona köyü civarında bulunan Kırkpınar Çayırından Edirne-Mustafa Paşa yolu üzerinde yer alan Viran tekke mahalline taşınmıştır.Cumhuriyetin ilanından sonra güreşler Edirne’nin Sarayiçi bölgesinde yapılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here