Hadi 23 Aralık 20.30 İpucu Sorusu Nedir ?

0
270

Hadi ipucu sorusu bu akşam 20.30 da düzenlenecek yarışma öncesinde yayınlanmış bulunmaktadır. Hadi ipucu sorusu olarak “Arama motorları kaç aşamada bilgiyi bulur ?” oldu. 23 Aralık akşamı düzenlenecek olan 20.30 Hadi yarışmasının ipucu ve cevabı sizlerle

Hadi ipucu sorusu bugün akşam 20.30 yarışmasındaki 1 sorunun cevabı olarak hadicilere yardım etmektedir. Hadi ipucu nedir yarışma öncesinde merakla beklenen konu olmuştur. İşte bugüne özel 30.000 tl ödüllü Hadi yarışmasının ipucu sorusu, “Arama motorları kaç aşamada bilgiyi bulur ?” Canlı para ödüllü bilgi yarışması olan Hadi uygulamasını Google Play ve AppStore üzerinden indirilerek oynanmaktadır. Hafta içi her gün 12.30 ve 20.30 ‘da, hafta sonu ise 20.30 ‘da yarışmalar düzenlenmektedir. Bu yarışmalarda adaylara 12 soru yöneltilmekte olup cevap vermek için 10 saniyeniz bulunmaktadır.

Hadi ipucu sorusu – 23 Aralık 20.30 yarışması

Hadi yarışması bugün Yaani katkılarıyla gerçekleşecek. Bu yüzden bugünkü ipucu sorusuda arama motorlarının ortak özelliğinden geliyor. Arama motorları nasıl bilgi toplar, kaç aşaması vardır.

İPUCU CEVABI: 3 AŞAMA

Arama Motoru Nedir?

Öncelikle kısa bir açıklama ile Arama motoru nedir tanıyalım. Arama motorları kullanıcılarının erişmek istediği içerikleri tarar ve kendi algroitmasına göre işlemden geçirerek sıralamasını bizlere sunar. Arama motorları bilgiyi örümcekler ile toplar, bu örümcekler saniyede terabaytlarca veri işleyerek bizim daha doğru bilgiye erişmemiz için çalışırlar.

Arama Motoru Çeşitleri Nelerdir?

Aslında insanlar arama motorlarını sadece Google, Yandex, Bing gibi sistemler olduğunu sanıyor. Bu bilgi yanlış bir bilgidir, arama motorları sadece internetin olduğu değil teknolojinin olduğu her yerde karşımıza çıkarlar.

İnternet Sitelerini Kendi Algoritmasına Göre Sıralayan

En bilindik arama motoru çeşididir. Pazar payını elinde tutan site ise google dur. İçerik olarak diğer siteleri örümcekleri ile ardından içerik ve site kalitesine göre kullanıcılarının karşısına sıra ile çıkarırlar.

1- İnternet Siteleri İçerisinde Bulunan

Arama motorlarının sadece Google vb. gibi sitelerden ibaret olmadığını buradan kanıtlamış oluyoruz. Google gibi büyük bir firmanın bile kendisine rakip gördüğü arama motoru youtube olarak bilinir işin garip tarafı ise youtube kendisinin yan kuruluşudur.

2- İnternet Sitelerinin Listelendiği Dizinler

İnternet’in yaygınlaşmaya başlaması ile siteleri listeleyen dizinler ortaya çıkmıştır. Şu anki teknoloji olmadığı için bu arama motorları sadece sitelerin ana başlıklarını veriyordur. Bu sistemlerde içerik araması yapamıyordunuz. Bu sistemin en büyük örneği geçtiğimiz yıl hayata gözlerini yumdu.

3- Cihazların İçerisinde Bulunan Arama Bölümleri

En büyük örnek işletim sistemlerindeki arama özellikleri olabilir. Yapı olarak aslında Google’a benzeyen türdedir içerikleri alaka düzeyine göre sıralar ve büyük çoğunluğu arka planda dizin oluşturur. Aslında küçük çaplı en gelişmiş olanı budur hem arama yapıp hem dizin oluşturuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here