Hadi 24 Aralık 20.30 İpucu Sorusu Nedir ?

0
298
Hadi ipucu sorusu 24 aralık

Hadi ipucu sorusu nedir diye merak edenler için bugün akşam 20.30 da düzenlenecek yarışma öncesinde yayınlanmış bulunmaktadır. Hadi ipucu sorusu olarak “Arf Sabiti, Arf Halkaları ve Arf Kapanışları terimleri ülkemizden çıkmıştır. 10 Türk Lirasının arka yüzünde  resmi bulunan matematikçi kimdir ?” oldu. 24 Aralık günü düzenlenecek olan akşam 20.30 Hadi ipucu sorusu nedir diyenler için işte cevabı…

Hadi oyunu ipucu sorusu bugün akşam 20.30 yarışmasındaki 1 sorunun cevabı olarak hadicilere yardım etmektedir. Hadi ipucu nedir yarışma öncesinde merakla beklenen konu olmuştur. İşte bugüne özel 30.000 tl ödüllü Hadi oyunu ipucu sorusu, “Arf Sabiti, Arf Halkaları ve Arf Kapanışları terimleri ülkemizden çıkmıştır. 10 Türk Lirasının arka yüzünde  resmi bulunan matematikçi kimdir ?” Canlı para ödüllü bilgi yarışması olan Hadi uygulamasını Google Play ve AppStore üzerinden indirerek hadi oyunu oyna. Hafta içi her gün 12.30 ve 20.30 ‘da, hafta sonu ise 20.30 ‘da yarışmalar düzenlenmektedir. Bu yarışmalarda adaylara 12 soru yöneltilmekte olup cevap vermek için 10 saniyeniz bulunmaktadır.

Sende Hadi uygulamasını indirerek yarışmalara katılabilir ve belkide büyük ödüle sahip olabilirsin. Her zaman daha fazla joker kazanmak için İnstagram hesabımızı takip edin.

Hadi ipucu sorusu – 24 Aralık 20.30 yarışması

Hadi yarışması bugün Garanti Bankası katkılarıyla gerçekleşecek. Bu yüzden bugünkü ipucu sorusuda bankacılık üzerine geliyor.

İPUCU CEVABI: CAHİT ARF

Cahit Arf Kimdir ?

Cahit Arf kimdir, 1910 yılında Selanik’te doğdu. 1918-1920 yılları arasında İstanbul Erkek Lisesi’nde okudu.Yüksek öğrenimini Fransa’da Ecole Normale Superieure’de 1932’de tamamladı. Bir süre Galatasaray Lisesi’nde matematik öğretmenliği yaptıktan sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doçent adayı olarak çalıştı. Tabiki Cahit Arf kimdir deyince ilk akla gelenler bunlardır. Ama hayatını biraz daha incelediğimizde onun bir dahi olduğunu sizlerde göreceksiniz.

1937 yılında doktorasını yapmak üzere Göttingen Üniversitesi Matematik Bölümü’ne giden Cahit Arf’ın bu üniversitede yaptığı doktora çalışması onun dünya çapında tanınmasına yol açmıştır. Cahit Arf matematik dehalarının bile çok zor dediği bir konu üzerinde tek başına çalışmış ve bir buçuk yıl içinde konusu “non-commutative Class Field” olan doktorasını tamamlamıştır. Bu çalışmadan elde edilen sonuçların bir kısmı literatüre “Hasse-Arf” teoremi olarak geçmiştir. Cahit Arf tam bir matematik dehasıydı.

1964 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bilim kolu başkanı oldu.Daha sonra gittiği Amerika Birleşik Devletleri’nde araştırma ve incelemelerde bulundu; Kaliforniya Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi olarak görev yaptı. 1980 yılında emekli oldu. Emekliye ayrıldıktan sonra TÜBİTAK’ın kurulmasında çok emeği geçti ve TÜBİTAK’a bağlı Gebze Araştırma Merkezi’nde görev aldı. 1983-1989 yılları arasında Türk Matematik Derneği başkanlığını yaptı.

Arf, İnönü Armağanı’nı (1943) ve TÜBİTAK Bilim Ödülü’nü kazandı (1974). Bu ödülü alırken yaptığı konuşmada ‘Bilim insanının amacı anlamaktır’ hemen ardından ‘ama büyük harflerle anlamaktır’ sözüyle kendine göre bilim insanını açıklamıştır. Halkalar ve geometri üzerine ilk konferanslar da 1984’te İstanbul’da yapılmıştır. Arf, matematikte geometri kavramı üzerine bir makale sunmuştur.

Cahit Arf, 1997 yılının Aralık ayında İstanbul’da ağır bir kalp hastalığı nedeni ile vefat etmiştir.

Garanti bankası katkılarıyla düzenlenenen 30.000tl ödülün kazanalara arasında eşit miktarda dağıtıldığı 12.30 yarışmasının ardından birde 70.000 kişi ile sınırlı hadi joker kodu paylaşıldı. Peki bu hadi joker kodunu nasıl kullanacağız. Öncelikle hadi uygulamasına girip alt tarafta yer alan kalp simgesine yahut joker kazan yazısına tıklayarak açılan sayfadaki joker kutucuğuna Garanti Bankasının vermiş olduğu 70.000 kişi ile sınırlı olan hadi joker kodunu girmeniz yeterli olacaktır. Bu joker kodu akşam düzenlenecek olan 50.000 tl ödüllü büyük yarışma için dağıtılmıştır. Elini çabuk tutan, hızlı olan şanslı kişiler bu 70.000 hadi joker kodundan birine sahip oluyorlar.

JOKER KODU: GARANTİDENHİKAYELER

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here