Hafta Sonunda Balat Sokakları

4
288
Hafta Sonunda Balat Sokakları

Hafta sonu neler yapsam diye düşünürken kendimi Ankara’dan gene o mor çanta ile İstanbul’a yola çıkmış olarak buldum. Ankara’nın o kara kışından sonra İstanbul’da parlayan güneş ruhumu da bedenim kadar sıcacık yaptı daha ilk andan. Madem bu kadar güzel bir ruha sahibim bu kez gitmediğim bir yeri keşfetmek arzusu ile dolup taşarken aklıma son zamanlarda fazlaca popüler olan Balat Sokakları geldi.

Nasıl Gideceğim

Nasıl gideceğimi düşündüm ve Hemen sonra Kadıköy’ den Eminönü vapuruna atlayarak daha uyanamamış İstanbul sokaklarında gezebilmenin haklı sevinci ile martılara simitle merhaba dedim. Eminönü’nden Balat’a ise yaklaşık 20 dk yürüyerek ulaştım. Her nedense yürümek o tıka basa dolmuş olan otobüslerden her zaman kolay gelmiştir bana.

Nostaljik Cafe

Balat İstanbul’un en eski semtlerinden. Balat’a girdiğinizde sizi Balat tabelaları ile süslenmiş birçok güzel cafe karşılıyor. Biraz gezinip bir yerde kahve içmek her zaman çok keyif aldığım ritüelim. Gezerken de bir çok antika eşya satan dükkana uğrayıp aslında eski eşyaların o zamanın teknolojisine göre hiç de fena tasarlanmadığına kanaat getirdim. Özellikle gramafondan yükselen o nostaljik plakların sesleri her zaman bana huzur verirken kahveme eşlik etmesi de ayrı bir hazdı benim için.

 

Uğranılacak Mekan

Aşk-ı Rüba Kafe kahvemi içmek için tercih ettiğim uğranılacak mekan önerim size. Kendisi ufacık bir nostalji alanı. Sıcak personelleri ve leziz tatlıları ile tavsiyemdir. Eğer aç iseniz de birçok alternatif mevcut. Tur atarken gördüğüm kadarı ile semt sanırım köfte ve mantı sevenler için ideal.

Balat SokaklarıBalat Sokakları dik yokuşları olması yönü ile biraz efor harcamanıza neden olacak. Ama şu şehir hayatında zaten azıcık popo kaldırmak şarttır. Lakin şunu da itiraf etmeliyim ki o ufacık sokaklarda onlarca aracın insan kalabalığında dahi dolanmaya çalışması bende iğreti uyandırdı. Hafta sonu güneşi görenlerin akınına uğrayan semt araçların korna sesleri ile inanılmaz tiksinti uyandırabilir. Sanırım daha çok kural ve yasak koymak gerek bazı hazların ve güzelliklerin kaybolmaması için.

Rumlara Ait Kilise ve Liseler

O meşhur renkli bitişik evlerin olduğu sokak ile pencerelerinde daima ıslak çamaşırların asılı olduğu cennet mahallesinin çekildiği sokaklar Balat sokaklarında gezilmesi gereken yerler arasında. Buralarda Rumların yaşaması nedeni ile Rumlara ait kilise ve liseler dikkatimi çekti. Gerçekten yapısal dokuları ile rezidansların görüntü kirliliğini bir kez daha anımsattı bana. Aklıma Avrupa sokakları gelmedi desem yalan olur. O dokularının korunması bizler için ne büyük güzellik olacak. Sanırım Avrupa insanları kadar sağduyumuz olmadığı için de mahvetmedik mi güzelim İstanbul tarihini? Büyük bir geçmişten bizlere kalan tarihi günden güne beton yığını haline getiren, bunlara müsaade eden biz değil miyiz aslında? Gene de bu güzel anı böyle düşüncelerin bozmasına çok da müsaade etmeden yoluma devam ettim ve meşhur renkli sokaklarda çokça foto çekinerek tekrar yönümü Eminönü’ne çevirdim.

Haliç Sosyal Tesisleri

Dönerken acıktığımı hissederek Haliç Sosyal Tesisine uğramak istedim. Buraya ilk gelişim bu arada. İstanbul’ da birçok güzel konumda sosyal tesislerin olduğu bilinir ve fiyat kalite olarak da bütçeye uygun olduğunu söyleyebilirim. O yüzden hem manzara sevenler hem de ekonomik yemek isteyenler bu mekanları doldurur ve genellikle sabah ve akşam saatlerinde gider gitmez yer bulmanız mümkünsüz olur. Bunu biliyordum da daha saat 16.00 iken de mekanın dolu olacağını tahmin etmemiştim. Balat’a gelen herkes aynı anda acıkmış olacak sanırım, bi 40 dk beklemem gerekti o güzelim deniz çipurası için. Tabi o 40 dk boş durdum mu? Hayır. Hemen deniz manzarasının keyfini çıkardım ve İstanbul’ u izleyerek anı fotoğraflarımla kaydettim.

Mekan çok kalabalık olduğundan garsonların yetmediğini ve biraz yavaş kaldığını söylemem gerek. Ama en sevdiğim yemek olan balık önüme konduğunda büyük zevkle balığımı yedim ki beni bilen bilir ben hep büyük zevkle yemek yerim. Benim için karın doyurma metodu değil zevk alma sanatı yemek yemek. Kaliteli yani leziz yemek isterim bir de ücrete tabi ise yemek fiyat performansa hep önem veririm. Burası damak tadı orta üzeri olanlar için ideal ama bir gurme iseniz tabi ki sizi tatmin etmeyecektir.

Güzel bir İstanbul gezimin sonunda yeni bir yer keşfetmenin, yeni lezzetleri tatmanın verdiği keyif ile gecelere akma planlarımla baş başayım ve eğer  siz de yeni yerler keşfetmek ve boş zamanınızı değerlendirmek isterseniz Balat’ı kesinlikle öneririm. Özellikle sabah saatleri kalabalığın akın etmemesi açısından daha verimli olabilir.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here