İş Yeri Açmak İsteyenlere KOSGEB Desteği (İş Kurma Hibe Desteği)

0
226

İş yeri açmak isteyen girişimciler, KOSGEB desteğinden nasıl faydalanacaklarını araştırmaktadırlar. KOSGEB, devletin küçük ve orta işletmeleri desteklemek için kurduğu bir kuruluştur. Yeni iş yeri açmak isteyen girişimciler, KOSGEB hibelerine sıkça başvurmaktadırlar. Kuruluş, her yıl belirlenen bütçe dahilinde iş yeri açmak isteyenlere faizsiz ya da geri ödemesiz kredi vermektedir. Ancak bu kredi, herkese verilmemekte, kullanmak için bazı şartları bulunmaktadır.

İş Yeri Açmak İçin KOSGEB Desteği Şartları

KOSGEB, belli şartları sağlayan ve taahhütleri veren girişimcilere destek olmaktadır. KOSGEB’den destek almak uzun ve zorlu bir süreçtir. Birtakım standartlara uygun olmayı gerektirir ve bunu sağlayan uygulamalar vardır. Bunun için mutlaka aşağıda belirtilen adımların yerine getirilmesi gerekmektedir.

 • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni tamamlamış olmak ve sertifika almak birinci adımdır. Bu eğitimde girişimcilerin iş kurma becerileri artırılır, rol ve sorumlulukları hakkında bilinç kazandırılır. Bu eğitimin kapsamında girişimcilik özelliklerinin test edilmesi, mali ve hukuki sorumluluklar, iş planı kavramı ve atölye çalışmaları vardır. Uygulamalı girişimcilik eğitimi, genel katılıma açık olarak verilir. KOSGEB, İŞKUR, belediye ve ticaret / sanayi odaları bu eğitimin verildiği yerlerdir.
 • İş yeri açmak isteyenlerin KOSGEB’den destek alabilmelerinin ikinci koşulu da Yeni Girişimci Desteği Başvurusu’nu tamamlamaktır. Başvurunun seyri, kurulacak işletmenin durumuna göre farklılık gösterir. İşletme henüz kurulmadığında aşağıdaki şartların sağlanması gerekir.
  • Eğitim aşamasını tamamlamış olmak,
  • Herhangi başka bir işletmede %50’den fazla pay sahibi olmamak
  • Son 1 yıl içinde aynı türden bir şahıs işletmesi kurmamış olmak
  • KOSGEB Bilgi sistemine kayıt olmak
  • Başvuru formunu elektronik alanda doldurmak
  • Formun çıktısını KOSGEB il müdürlüğüne teslim etmek
 • Üçüncü adım, işletmenin kurulması ve destek sürecinin başlamasıdır. İkinci adımda belirtilen şekilde başvuru yaptıktan sonra başvurular değerlendirilir. Başvurunun kabul edilmesi halinde son aşamaya geçilir. Bu aşamada 90 gün içinde işletmenin kurulması gerekmektedir. Ayrıca kurulan işletmenin KOSGEB veri tabanına da kaydedilmesi gereklidir. Ayrıca KOSGEB’den iş yeri için destek alabilmek için taahhütname imzalanmalıdır.
 • Bazı detayları da belirtmek gerekirse, kurulacak işletmenin Türk Ticaret Kanunu’nda

tanımlı türlerden biri olması ve ortaklı ise başvuran kişinin %30’dan fazla hisse sahibi olması önemlidir. Taahhütnamesi kayda alınan kişilerin KOSGEB bilgi sistemine girmeleri ve ödeme talep formu doldurmaları gerekmektedir. Ödemenin alınabilmesi için bu formun çıktısının diğer gider belgeleriyle birlikte KOSGEB müdürlüğüne teslim edilmesi gereklidir.

KOSGEB desteğinin yanı sıra, birçok banka iş yeri açmak isteyen girişimcilere kolayca kredi vermektedir. Bu bankalara başvurup kredi kullanarak da iş yeri açmak olasıdır.

İş Yeri Açma Kredisi Veren Bankalar

Eğer KOSGEB koşullarını sağlamıyorsanız, aşağıda listelenen bankaların kredilerine başvurmak da iş yeri açmanın bir yoludur. Özellikle Ziraat Bankası KOSGEB iş birliği ile avantajlı kredi fırsatı sunmaktadır.

Ziraat Bankası KOSGEB Destek Kredisi Ziraat Bankası’nın KOSGEB veri tabanına kayıtlı işletmelere verdiği kredidir. KOSGEB’den hibe almaya hak kazanamasalar bile, bu işletmeler için faizsiz kredi imkanı verilmektedir. Bu kredinin kapsamı KOSGEB tarafından belirlenmekte, finansmanı ise Ziraat Bankası olmaktadır.

İş Bankası İş Yeri Kredisi iş yeri kurmak amacıyla gayrimenkul satın almak isteyen müşterilerine İş Bankası tarafından verilen kredidir. 60 aya kadar vade seçenekleriyle verilen kredi, esnek ödeme avantajına da sahiptir.

Halkbank İş Kurma Kredisi  ise, aynı zamanda Girişimci Kredisi olarak adlandırılmaktadır. Bu krediden 1 yıldan az süredir ticari faaliyette bulunan veya iş yeri olmayıp kendine iş yeri kurmak isteyen kişiler faydalanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here