İstiklal Marşı ‘nda Geçen İzmihlal Ne Demek ?

0
264

Dünyanın en çok izlenen ve ödül veren bilgi, genel kültür yarışması olan Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında 22 Aralık akşamı yayınlanan bölümde şair Mehmet Akif Ersoy ‘un yazdığı milli marşımız olan İstiklal Marşı ‘yla ilgili bir soru geldi.

Yarışmacıya yöneltilen soruda ” Ebediyen sana yok ırkıma yok izmihlal ” dizesinde geçen izmihlal ne demektir diye soruldu. Kim Milyoner Olmak İster adlı yarışmanın 22 Aralık 2018 tarihinde yayınlanan bölümünde Murat Yıldırım tarafından sunulan programda yarışmacıya sorulan soru ve cevabı sizlerle.

Kim Milyoner Olmak İster adlı yarışmanın 22 Aralık 2018 cumartesi tarihinde yayınlanan bölümünde ilgi çeken bir soru ortaya konuldu. Murat Yıldırım tarafından sunulan programda yarışmacıya sorulan sorunun cevabı nedir? Dünyanın en çok izlenen bilgi ve kültür yarışması Kim Milyoner Olmak İster yeni bölümüyle Atv ekranlarında seyirci ile buluşuyor. Kim Milyoner Olmak İster ‘de sorulan soru izleyenleri televizyon ekranlarına kilitledi ve İstiklal Marşı’nın “Ebediyen sana yok ırkıma yok izmihlal” dizesinde geçen izmihlal ne demektir ?

Sorulan soru ve şıkları;

Soru: İstiklal Marşı’nın “Ebediyen sana yok ırkıma yok izmihlal” dizesinde geçen izmihlal ne anlama gelmektedir?

A) Utanma
B) Yıkılma
C) Esaret
D) Korku

Kim Milyoner Olmak İster adlı yarışmada sorulan bu soru karşısında yarışmacı ise cevap olarak C şıkkında yer alan esaret cevabını vermiştir. Lakin derin anlamlarla dolu İstiklal Marşımızın dizelerinde geçen izmihlalin anlamı ise Yıkılma olacaktı. Bu yüzden doğru cevap B şıkkı yıkılmadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here