Kilo Vermek İçin 15 Yöntem Nedir ?

0
263

Bu makalemizde size bilimsel yöntemlerle kanıtlanmış ve kısa bir sürede etkisini gösteren 15 kilo verme yöntemi sunacağız.

Kimi diyet yöntemlerinde hızlı ve uzun süre aç kalarak verilmeye çalışılan kilolar maalesef sağlığımız için zararlıdır. Bunun yerine yemek yemeğe bakış açımızı değiştirip yaşam boyu kalıcı ve sağlıklı beslenme rutini oluşturmak en doğrusu olacaktır.
Şimdi sırayla size bu yöntemlerden kısa kısa ama faydalı bir biçimde bahsedeceğim.

1. Sabahları yumurta yemek

Sabah kahvaltılarında çok fazla ürün tükmek yerine yumurta yemek tok tutuyor ve gün içinde daha az kalori almamıza, dolayısıyla kilo vermenize ve vücut yağ oranının azalmasına neden oluyor.

2. Kahve içmek

Tabiki ilk akla gelen günde kaç kere ve nasıl bir kahve içmek sorusu olabilir. Bu yüzden kremasız, şekersiz, aromasız siyah kahve veya Türk kahvesi içmek metobolik faaliyetleri hızlandırabiliyor. Kafein kullanımı metabolizmayı hızlandırmanın yanında antioksidanları da getiriyor.

3. Bol bol su içmek

Su içmek sağlığın başlıca kaynaklarındandır. Her gün bol bol su içmek metabolizmayı hızlandırır. Bu da daha çok kalori yakmayı sağlar.

4. Şeker ve tatlandırıcı kullanmaktan kaçının

Günümüzde en çok tüketilenler listesinin başında şeker geliyor. Şeker hem kilo almada en önemli etkenlerden biri olarak gösteriliyor hem de obezite, diyabet, kalp hastalıkları ve daha bir çok hastalığa neden olduğu biliniyor.

5. Yeşil çay içmek

Yeşil çay içinde bulunan kateşin gibi güçlü antioksidanları içinde barındırdığından kafeinle birlikte yağ yakmaya ve metabolizmayı hızlandırma konusunda çok etkilidir.

6. Yemekleri hindistan cevizi yağı ile pişirin

Hindistan cevizi yağı içinde trigliserid barındırdığından metabolizmayı hızlandırırken günlük kalori alımınıda azaltmaya yardımcı olur.

7. Günlük yediklerinizi not alın

Zamanla yediklerinizi not ettiğinizde günlük tükettiğiniz kalori miktarını rahatça görerek azaltmaya başlayabilirsiniz. Psikolojik anlamda bu durum bilinçaltına işleyeceğinden günlük tüketilen porsiyonlarda da azalma olacaktır.

8. Karbonhidratları azaltmak

Sağlık için faydalı karbonhidratlar olduğu gibi bir de hamur işleri ve tahıl değerini kaybetmiş karbonhidratlar bulunmaktadır. İşte bu karbonhidratlardan olabildiğince kaçınmak gerekir.

9. Kapsaisin içeren gıdalar tüketmek

Yemeklerde biber tüketimini arttırarak bundan faydalanılabilir. Çünkü kapsaisin içeren gıdalar metabolizmayı hızlanırır ve bunun yanında açlık hissini azaltır.

10. Egzersiz yapmak

Güne zinde başlamak ve düzenli egzersizlerle kalori yakmak en iyi yollardan biridir. Egzersiz yapmak kalori yakmanın yanı sıra stresi azaltmaya da bire birdir. Ayrıca sağlıklı ve uzun ömürlü bir hayat için düzenli bir şekilde günde en az 30 dakika yürümek gerekir.

11. Lif açısından zengin gıdalar tüketmek

Lifli gıdalar sindirime yardımcı olurlar. Bunun yanı sırada uzun süre tok kalmamızı sağlayarak daha az kalori tüketmemize yardımcı olurlar.

12. Sebze ve meyve tüketimi

Sebze ve meyvelerin bir çoğu düşük kalorilidir ve büyük çoğunluğu sudan oluşmaktadır. Öğün aralarında açlık hissi oluştuğunda abur cubur yerine meyve tüketimi çok büyük önem arz etmektedir.

13. Lokmaları yavaş çiğnemek

Çok hızlı yemek yiyen insanlarda beyne tokluk sinyalleri geç gittiğinden kendilerinde hep bir açlık hissi hissederler. Bu da tabiki doğal olarak kiloyu beraberinde getirir. Sağlıklı bir yaşam ve kilo vermek için lokmalarınızı yavaş yavaş çiğneyerek daha az yemekle beyne tokluk sinyalleri yollamış oluruz. Bu da daha az kalori ve daha fazla kilo vermek demektir.

14. Uykuyu iyi almak

Yapılan araştırmalara göre kilo alımında en büyük etkenlerden birisi de az uyumaktır. İyi ve yeterli bir gece uykusu sağlığınız için oldukça büyük bir önem arz etmektedir.

15. Gazlı içeceklerden uzak durmak

Nasıl ki şeker oranı yüksek gıdalar yemek zararlıysa gazlı içeceklerde bir o kadar zararlıdır. Bunun yerine doğal sıkılmış meyve suları, ayran ve su tercih edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here