Kitap Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

0
229
kitap alırken nelere dikkat etmeliyiz

Kitap alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtını sizler için vermeye çalıştık.
Yalnızlığı paylaşmak mıdır yoksa yalnız kalmaktan korktuğumuz için midir ki kitap okumaya karar veririz? Ya da dostlar arasında en iyi dost kitap mıdır? Bizi, bir neden veya birçok neden okumaya iter. Merak etme duygusu, arkadaş tavsiyesi, okuma sevgisi/aşkı gibi sebepleri sayabiliriz. Bir şeyleri sevmek veya yapmak okumak için yeterli değildir. Çünkü “nereye gideceğini bilmeyen gemiye rüzgâr dahi yardım etmez” sözü de bize bunu hatırlatır. Birkaç eften püften tavsiyelerle kitap/kitaplar okunmaz. Peki, kitap satın alırken nelere dikkat etmeliyiz? Birkaç tavsiyeyle buna aydınlık getirelim.

1- Kitap Alırken İlgi Alanınızı Seçiniz.

Herkes her kitabı okumak zorunda değildir. Bilgili olmak için de alanınız olmayan esere yönelmek sizi okumaya değil okumamaya götürür. Bu da daha işin başındayken bu alışkanlığınızı yaşatmadan öldürür. Tehlike çanları işin başında çalar.

2- En Çok Okunanları Kitapları Araştırın

Bazı eserler adını duyurmuş ve içerik olarak birçok insanın hayatına yön vermiştir. Hayat, zaman ile beraber hareket eder. Akıp giden hayatın bize öğrettiği çok şey vardır. Hüzün, ayrılık, özlem buna karşın mutluluk, güzel deneyim ve tecrübeler… İşte bunları ve buna benzer durum, hal ve davranışları özümseyen yazarlar, eserlerinde mükemmel bir şekilde onları dile getirmişlerdir. Örneğin bugün hala çok okunanlar arasına giren Batı ve Türk klasikleri zamana yenik düşmemiş zamana hep gebe kalmıştır.

3- Önceliğiniz Ağır Dille Yazılmış Eserler Olmasın.

Bir keresinde arkadaşım: “kitap bitti ama ben hala ne demek istediğini anlayamadım” dedi. Öylesi ağdalı öylesi katı bir dille yazılmış eserlerin okunma şansı yüzdelik olarak şansları hiç yoktur diyebiliriz. Kitap raflarında tozlu bir hal alır ki bu da esere verilen emeğe mi esere harcanan zamana mı yanılır bilinmez. Onun içindir ki eserin anlaşılırlığı popüleritesini artırır.

4- Albenisi Olan Çekici Bir Kumaşla Kaplanmış Kitap Kaplamalarına Kanmayın.

Yumurtanın sarısı ve beyazını birbirinden iyice ayırmak gerekir. İçi ve dışı temaya uygun olmalıdır. Günümüzde birçok şarkının şarkı sözü ve arka fondaki gösteri bir bütünlük arz etmemektedir. “Ne kadar saçma olmuş” , “şarkı sözüne bak klibe bak” diyenimiz çok olmuştur. Onun için kitap okumaya verilecek zaman önemlidir. Vakit kaybı kimsenin arzulayacağı bir şey değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here