Bir Hayalin Peşinden Miami Gezi Rehberi

0
330
Bir Hayalin Peşinden Miami Gezi Rehberi

Bir önceki yazımda bahsettiğim gibi iki gezgin arkadaş New Yorkʼun büyüleyici caddelerinden sonra yüreğimize düşen ayrılıyor olmanın verdiği burukluk ile rotamızı Miami ‘ye çevirdik. Sizlere Miami gezi rehberi oluştururcasına deneyimlerimi aktaracağım.

Her ne kadar buruklukta olsa bir yanımız çocuklar gibi heyecanlıydı. Yeni yerler görmek beni hep heyecanlandırıyor. Farklı bir mutluluk sarıyor içimi. Size de öyle oluyor değil mi? John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı ‘nda yer alan Duty Free Shopları gezmeden New Yorkʼtan ayrılmak olmazdı tabi. Havalimanındaki cafe ve restaurantların dizaynlarıda ilgi çekiciydi doğrusu. Uçağa bindiğimizde açıkçası hosteslerden biraz ürktük. Çok suratsız, özensiz ve biraz değişiklerdi. Türk host ve hostesleri bence çok daha güler yüzlü ve kibarlar.

John F. Kennedy International Airport The Apothecary

Miami Gezi Rehberi

Miami Granada

Miami Atlas Okyanusu kıyısında, Nüfus olarak 5,5 milyon kişinin yer aldığı ve nüfusunun yaklaşık %70ʼi Küba ve Latin Amerika kökenli bir kent. Bu nedenle İngilizcenin yanında ispanyolca da ağırlıklı olarak konuşuluyor. Manhattan, New York ile Miami, Florida arası 2063 Km. Arabayla 18 bucuk saat kadar sürüyor yani çok fazla. Uçak ile yolculuk etmek çok daha mantıklı. 1768 Km olan yolculuk yaklaşık olarak 3 saat sürüyor. Kuş bakışı Miami sahilini izleme keyfini ve iniş esnasında bir önceki yazımda da bahsettiğim hızlı video çekimi tavsiyemi de buraya not etmiş olayım. Yolculuk sonrası otelimize vardığımızda hava sağanak yağmurlu fakat sıcaktı. Miami ‘ye çoğunluk ile sıcak tropikal iklimin etkisiyle genelde Haziran ve Eylül ayları arasında bol bol yağmur yağıyormuş Hatta Eylül ayında florida bölgesi kasırga haberleri ile gündemdeydi neyseki bizim bulunduğumuz bölgede herhangi problem yoktu. Sizlerde Miami gezi rehberi yazım sayesinde gitmeden önce Miami hakkında birçok bilgiye sahip olabileceksiniz.

Miami Gezi Rehberi – Bayside

Otelde Biraz dinlenip şehri keşfetmeye Miami Bayside ‘dan başladık. festival havasında bir çok ünlü mağaza, lokanta ve restoranın bulunduğu sokakta canlı müzik eşliğinde insanların neşe ile yürüyüş yaptığı denize nazır bir yer. Gün batımında orada bulunmak çok daha keyifli palmiyelerin süslediği yol güneşin sıcaklığı ile eşsiz bir manzara sunuyor. Bizede keyifle bu manzarayı fotoğraflamak ve manzaranın keyfini çıkartmak düştü.

Miami Bayside

Miami Gezi Rehberi – Little Havana

Sıradaki durağımız Little Havana, Miami ‘ye göç eden Kübalılar bu bölgeye yerleşmişler ve zamanla kendi yaşam tarzları ve kültürlerine özgü bir mahalle oluşturdukları için sanki Kübadasınız izlenimi oluyor. Burada yerli halkın sevimli dükkanlarında Coconut keyfi yapabilirsiniz yada kahve tadabilirsiniz. Bölgede bir çok puro, kahve ve hediyelik eşya dükkanları mevcut. Hediyelik eşya dükkanında biraz kendimizi kaybetsekte daha çok yer görmek istediğimiz için oradan ayrılarak grafiti sokakları ile ünlü “Wynwood Wallsʼa” gitmek için yola çıktık.

Miami Little Havana

Miami Gezi Rehberi – Wynwood Walls

Midtown Wynwood Walls

Ve gezdiğimiz yerlerin en renkli kısmına geldik. Wynwood Walls Miami gezi listenize kesinlikle almalısınız. Daha önce bir sokakta yürürken hiç bu kadar eğlenmemiştim ve hiç bu kadar hayran kalmamıştım. Her yer sanat eseri. büyüleyici renk oyunları ve görsel şovlar her sokakta duvarlarla birlikte sizin yürüyüşünüze eşlik ediyor. Miami ʼye kısa süreliğine gelmiş olsanız bile en az 2-3 saat Wynwood ʼa ayırmalısınız.

 

 

Miami Wynwood Walls  Miami Midtown Wynwood Walls

Miamiyi birde yıldızlar eşliğinde geceyi aydınlatan renkleriyle keşfetmek gerekiyor. Burada dansın eğlencenin sınırı yok. Neon ışıklı barlarda birbirinden farklı dans gösterileri izleme fırsatı bulabilirsiniz. 15 dakikada bir farklı kostümde farklı konsepte dansçılar, solistler gelerek şarkı söylüyor ve gösteri yapıyorlar.

Miami Ocean Drive Ocean Drive

Miami Gezi Rehberi – Star Island

Miami Star Island

Miamiye kadar gelip yat turu yapmadan Star Island görülmeden gidilmez diyerek, Star Island turundan bahsediyorum şimdide. Bu ada birçok ünlü sanatçının yatlarının, katlarının olduğu lüks içinde yaşamlarını sürdürdüğü yer. Ama bu lüks evlerin sefasını süren bahçıvan ve bakıcılar diye söylemeden de geçemeyeceğim. Malum ünlüler yılda bir iki kez anca gidiyordur o evlere. Eğer şanslıysanız tekne turu yaparken her an bir ünlüyü görme şansınızda var. Mesela biz bir gün farkla David Backhemʼı göremedik ama Jenifer Lopezʼi yakaladık. Tur süresince rehber hangi ünlünün yalısından geçiyor ise o ünlüye ait popüler şarkıları açarak yada spesifik bilgiler vererek yolculuğun daha keyifli geçmesini sağlıyor. Tekne turu süresince mavinin huzuruna, Miami mimari yapılarına ve palmiyelerin güzelliğine hayran kaldık, bu neden ile turun bitmesini hiç istemedik.

Star Island

Miami Gezi Rehberi – Miami Beach

Miami Beach bembeyaz kumu, masmavi denizi uçsuz bucaksız kilometrelerce sahili olan cennetten bir yer gibi adeta. Sahil boyunca bir çok yiyecek içecek restaurantları mevcut. Leziz ve eşsiz dondurmalarından yediğimiz Haagen Dazs firmasının dondurmalarından tatmanızı tavsiye ederim. Alışveriş için bir çok mağazada cadde boyunca sıralanmış durumda. Bu bölgedeki mağazalardan hatıra olsun diye bir kaç ürün alsakta asıl alışverişi Amerikaʼnın dünyaca ünlü Sawgrass Mills outlet alışveriş merkezine giderek yaptık. Buradan en kaliteli ürünleri çok uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. 350 den fazla mağaza mevcut Nike, Tommy Hilfiger, Ralph Lauren Gap, Marshalls ve çok daha fazlası. En az bir tam gün buraya ayırmalısınız. Biz buraya 5 saat ayırabildik ve tabiki yetmedi.

Miami Sawgrass Mills

Sizde gezmekten bıkmayanlardan, yorulmayanlardan mısınız? Ben öyleyim ve bir sonraki yazımda Key West Yolculuğu ile ilgili maceraları paylaşmak için şimdiden sabırsızlanıyorum. Umarım Miami gezi rehberi hakkındaki yazımı okurken keyif almışsınızdır. Şimdilik hoşçakalın..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here