Ne Zaman Emekli Olabilirim? (Kaç Yaşında?)

0
174

Emeklilik zamanım ne zaman gelecek? Emekli olduktan sonra ne kadar maaş alabilirim? Bu gibi sorular ister kariyerinin başında olan, isterse de uzun bir süredir çalışan çoğu insanın kafasını meşgul eder.

Günümüzde bu tür hesaplamaları yapabilmek için bazı kolaylıklar sağlanmıştır. Ancak değişen uygulamalarla beraber emeklilik zamanı ve daha sonrasında alınacak maaşların hesaplanmasıyla ilgili bazı kafa karışıklığı da yaşanmaktadır. Emeklik zamanını ve maaşını hesaplamak isteyen fakat bunun nasıl yapacağını bilemeyenler bu yazıda detaylı bir bilgi bulabilecekler ve kendi hesaplamalarını yapabileceklerdir.

Emeklilik Ne Anlama Gelir?

İşçi veya memur olarak çalışma sürelerini dolduran ve belirlenen emeklilik yaşına gelen kişiler diledikleri zaman çalışma hayatlarını sonlandırabilmektedirler. Bu da emeklilik olarak adlandırılmaktadır. Hizmet süresini dolduran ve emekli olmaya karar veren kişilere emekli maaşı bağlanmaktadır. Emekli olan kişilere bu maaşlar bağlı bulundukları sosyal güvenlik kuruluşu tarafından verilmektedir.

Görev sürelerini dolduranlar isterlerse emekli olup verdikleri hizmet karşılığında kazandıkları emekli maaşlarının da tadını çıkarabilmektedir.  Ancak ne zaman emekli olurum konusunda insanlar bazı kafa karışıklığı yaşayabilmektedir. Bu kafa karışıklığını gidermek adına da Sosyal Güvenlik Kurumu gibi kurumlar bazı olanaklar sağlamıştır.

Emeklilik Hesaplama Tablosu

Maliye Bakanlığı’nın bir kurum olan Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışan kişiler, çalışma sürelerini doldurduktan sonra Emekli Sandığı’ndan emekli maaşlarını alırlar. Emekli Sandığı’ndan yani 4C kapsamından emekli olanlar emeklilik yaşı kaç sorusunun yanıtına internet üzerinden ulaşabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) internet sitesinden 4C Emeklilik Hizmet Süresi ve Yaş Hesabı sayfasından bilgileri eksiksiz doldurarak hizmet süresini öğrenebilmektedir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olan Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) yani 4A, bir sosyal güvenlik kurumudur. Yine aynı şekilde SSK’dan ne zaman emekli olacağını öğrenmek isteyenler SGK’nın internet sitesinden şu bilgileri doldurarak hesaplayabilmektedir:

  • Cinsiyet,
  • Hizmete başlama tarihi,
  • SSK prim ödeme gün sayısı,
  • Askerlik/sanatçı gün sayısı,
  • Yurtdışı gün sayısı,
  • 3600 günü doldurduğu tarih.

Bağ-Kur ise Emekli Sandığı ve SSK’dan prim ödemesi yapılmayan kişilerin emekli olabilmelerini sağlayan bir kurumdur. SSK veya Emekli Sandığı’na bağlı prim ödemesi yapılmayan kişileri mağdur etmemek adına Bağ-kur kişilere emekli maaşı sağlamaktadır. Bağ-kur’dan emekli olanlar ve bağkur emeklilik tablosuna ulaşmak isteyenler ise 4B Ne Zaman Emekli Olabilirim? Uygulaması üzerinden ne zaman emekli olacakları bilgisine ulaşabilmektedir.

T.C. Kimlik Numarası İle Ne Zaman Emekli Olunacağını Sorgulama

SGK emeklilik zamanını kolay bir şekilde öğrenebilmek için  T.C ile ne zaman emekli olurumu sorgulama olanağı sunmaktadır. SGK’nın e-hizmetlerinden bir tanesi olan, ne zaman emekli olurum uygulaması ile emeklilik zamanınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Ayrıca e-devlet kapısı yani turkiye.gov.tr adresinden de giriş yaparak sigorta kolunu ve hizmete başlama tarihini seçtikten sonra emekli olma durumunuzu sorgulayabilirsiniz.

Emeklilik Maaşını Hesaplama

Ne zaman emekli olunacağını öğrendikten sonra akla gelen ikinci soru, emekli olduktan sonra alınacak maaşın ne kadar olacağıdır. Bunu kolaylıkla öğrenmenin yolu yine internetten geçmektedir. Emekli maaşı hesaplama siteleri üzerinden maaş hesaplamaları yapılabilmektedir. Örneğin, SSK’lılar SGK’nın internet sitesinden aylık hesap sayfası yani uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ sayfası ziyaret edilerek emeklilik maaşının ne kadar olacağı öğrenilebilinmektedir.

Bağ-Kur’a bağlı çalışanlar ise T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile turkiye.gov.tr’ye giriş yaparak emeklilik maaşı hesaplamalarını yapabilmektedir. Ayrıca Emekli Sandığı bağlı kişiler yine SGK’nın internet sitesinden 4C (Kamu Çalışanları) İkramiye ve Maaş Hesaplama sayfasından emekli maaşlarının ne kadar olduğunu hesaplayabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here