Neden İngilizce Öğrenmeliyiz ? – İşte Cevabı!

0
229

Neden İngilizce öğrenmeliyiz? sorusunun yanıtını sizlere en sade şekilde vermeye çalıştık. Türkiye’de öğrenci olup da İngilizce ile başı belada olmayan yoktur herhalde. Hatta bırakın öğrenciyi koca koca akademisyenler, doktorlar tanıdıkları İngilizce öğretmenlerine ‘Hocam ne yapacağız şu İngilizceyi?’ diye mutlaka dert yanmışlardır. Ve öğrencilerin öğretmenlerine en çok sordukları soru; ‘Hocam neden İngilizce?

neden ingilizce ogrenmeliyimEvet, okumuşundan cahiline, doktorundan kahvehanede oturdukları yerden devlet kurup devlet yıkan abilere kadar herkesin bir fikri olduğu fakat kimsenin net bir çözüme kavuşturamadığı meseledir İngilizce öğretimi / öğrenimi. Bu nedenle dil tembeli olan öğrencilerin ilk sorusu ‘Neden İngilizce?’dir. Bunun başlıca sebeplerini ekonomik – teknolojik, sosyal ve bilimsel olarak sıralayabiliriz. Dünya ekonomisinde ve teknolojide İngiltere ve Amerika’nın ağırlığı dillerinin de hâkim olmasına yol açmıştır. Buna ek olarak nerdeyse tüm dünya milletleri İngilizceyi ortak dil olarak kanıksadıklarından, insanlar sadece ticari manada değil sosyo-kültürel iletişimde de İngilizceyi aracı yapmışlardır. Son olarak bilimsel çalışmaların yukarıdaki gelişmelere bağlı olarak yine İngilizce aracılığıyla sürdürülmesine sebep olmuştur.

Neden İngilizce?’ sorusu tüm bu gerçeklerin göz ardı edilip, işin kolayına kaçma ve kendince günü kurtarmanın bir hezeyanıdır sadece. Diyeceğim o ki ‘Neden İngilizce?’ diye sormak yerine ‘Nasıl İngilizce?’ diyebilmeli ve en azından çağa ayak uydurma adına dil öğrenimine katkıda bulunmalıyız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here