Hayallerin Ötesine Yolculuk New York City

1
183
Hayallerin Ötesine Yolculuk New York City

Bazen hayal ettiğimiz, acaba bende bir gün görür müyüm dediğimiz ya da sadece filmlerde izlediğimiz yerlerin en can alıcı sahnesinin mekanlarına heyecanlı gözlerle bakan kişi olup adeta yeniden doğmuşcasına şehrin tarih kokan sokaklarında kaybolup keşfe çıkan kişi olarak buluyoruz kendimizi. Size de böyle oldu mu hiç? Evet dediğinizi duyar gibiyim. İşte bu yüzden rotamız New York City olacaktır.

New York City Nasıl Gidilir ?

Amerika 'ya Nasil Gidilir

Bir çılgınlık yapıp iki kafadar arkadaş Amerika ‘ya gitmeye karar verdik. Tabi önce uzun araştırmalar, giden tanıdıklara danışmalar internetten yorumları,gezilecek yerleri okumalar, vize çıkacak mı stresi derken hop uçaktayız. O saatlerce sürecek yolculuk nasıl bitecek derken biraz sohbet, güzel bir film, yemek molası, kahve keyfi. İkinci film ve ikinci öğün sonrası bulutların pamuk yumağı şeklindeki eşsiz görünümünü de izledikten sonra Amerika ‘ya varıyorsunuz bile.

Amerika Sokakları New York City Sokakları

New York City New York City.. Göz kamaştırıcı devasa binalar cıvıl cıvıl renkler sokakların mükemmel dizilimi. Yağmura bile aldırış etmeden saatlerce gezmekten, keşfetmekten yorulmayacağınız caddeler. Times Square meydanı yağmur ile ıslanan zemin ile birlikte bütünlük oluşturarak adeta görsel bir şölen oluşturuyor.

New York City Gezilecek Yerler

New York Central Park

Uçsuz bucaksız gökdelenlerin arasında doğayı, yeşili kucakladığınız bir dünya gibi Central Park karşınıza çıkıyor. Her yaştan insan yürüyüş veya koşu yaparken sincaplar size her an eşlik ediyor ve yürüyüşünüze neşe katıyor.
Uzun yürüyüş ve bol oksijen nedeni ile acıkıyoruz ve tavsiye sonucu Grand Central Terminali ‘nde yer alan restorantta Oyster Soup adı verilen deniz çorbamızı içmeye gidiyoruz. Lezzetli ve doyurucu gerçekten. Bir gün sizde gelirseniz tatmalısınız. Hesap ve bahşişlerimizi de verdikten sonra meşhur Grand Central Terminalini geziyoruz. Filmlerde Aşıkların buluşma noktası mı demeliydim yoksa?

Oyster SoupGrand Central Station

New York ’ta East River üzerinde Brooklyn ile Manhattan’ı birbirine bağlayan Köprünün yapımı 13 yıl sürmüş ve gerçekten muhteşem bir mimariye sahip. Yüzlerce çelik halattan oluşan köprü üzerinde yürürken her iki yanda muhteşem Manhattan manzarası ile bir çok filmde de gördüğümüz gibi masalsı bir an yaşıyor izlenimine kapılıyorsunuz. Fotoğraf çekmeden de geçmiyoruz tabi.

East RiverBrooklyn ve Manhattan Köprüsü  New York City

Chinatown

New York’un Manhattan semtinin Lower Manhattan bölgesinde bulunan Chinatown ʼa uğramadan ve hemen karşısında yer alan Little İtalya de pizza keyfi yapmadan dönmek olmazdı. Hediyelik eşyaları en uyguna bulabileceğiniz karnaval havasında uzunca bir sokak. Tabi zamanı iyi kullanmak önemli.

 

 

Roosevelt Island TramŞehri kuşbakışı görmek istiyorsanız rotanızı East River üzerinde Manhattan ile Long Island arasında yer Roosevelt Island ʼa çevirmelisiniz. Tram adı verilen teleferik ile adayı geçerek manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz. Uçsuz bucaksız New York cadde düzeni ve mimarisine hayran kalmamak elde değil.

 

 

Brooklyn Bridge

Son olarak Brooklyn Bridge parkın kenarından kalkan feribotlar ile şehri nehir boyunca seyrederek aynı etkileyici büyüye farklı açıdan kapılabilirsiniz. Feribot boyunca telefon kameranızı hızlı çekime ayarlayıp çekim yaptığınızda ortaya eğlenceli bir video çıkıyor.

Buradan rotayı Miami ‘ye çevirirken bir sonraki yazıda Miami maceralarından bahsetmek dileği ile hoşçakalın..

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here