Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır? (Başvurusu ve Şartları)

0
328

Öğrencilere maddi destek devlet tarafından sağlanmaktadır. İyi bir gelecek kurabilmek için en önemli faktörlerden birisi eğitimdir. Eğitim yoluyla insanlar kişisel gelişimlerini sağlar ve ileride yapacakları meslekleri için kendilerini hazırlarlar. Ancak ekonomik sıkıntılar eğitimin önünde koca bir duvar oluşturabilmektedir.

Öğrenciler ve aileleri bu tarz sıkıntıları düşünmesinler ve öğrenciler yalnızca derslerine odaklanabilsinler diye bir takım eğitim parası yardımları yapılmaktadır. Eğitimi bir sorun olmaktan çıkaran bu tarz yardımlar ile gençler okullarında iyi eğitimler alma fırsatı yakalayabilmektedir.

Eğitim Parası Yardımları

Eğitim yalnızca öğrencileri ilgilendiren bir konu değildir. Aileler de en az öğrenciler kadar eğitimin içindelerdir. Yaşanan maddi sıkıntılar ailelerin çocuklarına eğitim desteği verememesine ve gençlerin eğitimden uzak kalmalarına neden olmaktadır. Genç bireylerin sorunsuz bir şekilde eğitimlerine odaklanmalarını sağlamak adına da yardımlar yapılması gerekmektedir. Bu ekonomik sorunların giderilmesi için de devlet destekli burslar verilmektedir.

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Öğrenci Yardımları

Öğrencilere verilen desteklerden bir tanesi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Sosyal Ekonomik Destek (SED) yardımlarıdır. Yoksul kesimlerde eğitim imkanlarına erişilebilinmesi ve eğitimde fırsat eşitsizliğinin ortadan kaldırılması adına verilen bu yardımlar, gençlere iyi birer gelecek de sunmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, SED başvurusu yapmanız halinde çeşitli yardımlar vermektedir. Örneğin bu yardımlardan bir tanesi olan Eğitim Materyali Yardımı’dır. Bu yardım ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla çocuklara önlük, kıyafet, ayakkabı, çanta, kırtasiye gibi ihtiyaçları karşılanmaktadır.

Bakanlığın verdiği bir diğer destek ise Şartlı Eğitim Yardımı’dır. Bu yardım yoksul ailelere, çocuklarını okula göndermesi şartıyla maddi destekler sunmayı kapsamaktadır. Ziraat Bankası ya da PTT aracılığıyla anneler adına açılan hesaba ödemeler yapılmaktadır. Ayrıca kız çocukları için yapılacak yardımın miktarı erkek çocuklar için yapılacak yardımın miktarından daha yüksek bir şekilde belirlenmiştir. Aylık ödeme tutarları ise şu şekildedir:

  • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için 35 TL, kız öğrenci için 40 TL,
  • Ortaöğretime giden erkek öğrenci için 50 TL, kız öğrenci için 60 TL.

Bir diğer yardım, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri (MEB) tarafından yürütülen Öğle Yemeği Yardımı’dır. Bu yardımın kapsamı ise öğrencilere öğle yemeği sağlamayı içermektedir. Yine aynı şekilde MEB tarafından Ücretsiz Kitap Yardımı da yapılmaktadır. Bu yardım ile ihtiyaç sahibi çocuklara okul kitapları dağıtılmaktadır.

Taşımalı sistem dışında kalan ilk ve orta öğretim öğrencilerin ulaşım, öğle yemeği, barınma gibi ihtiyaçları Öğrenci Barınma, Taşıma, İaşe Yardımı’yla sağlanmaktadır. Engelli öğrencileri de unutmayan bakanlık, özel eğitime gereksimin duyan öğrencilerin okullara erişim sorunlarını ortadan kaldırmak için Engelli Öğrencilerin Okullarına Ücretsiz Taşınması projesini yürütmektedir. Yapılan yardımların sonuncusu ise ortaöğretim öğrencilerine yönelik Yurt Yapımı fonlarıdır.

Bu yardımlardan yararlanmak isteyenler, 18 yaş üstü aile bireyleri olmak şartıyla T.C. Nüfus Cüzdanları ile birlikte öğrenci yardım parası başvurusunu gerçekleştirip ve belirlenen miktardaki yardımlarını alabilmektedir.

Devletin Üniversite Öğrencilerine Verdiği Para Yardımı

İlk ve ortaöğretime giden çocuklara yapılan bu yardımların yanı sıra üniversite öğrencilerine de maddi destekler sunulmaktadır. Çeşitli vakıf ve derneklerin verdikleri bursların yanında devletin öğrencilere verdiği para yardımı da vardır.

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencilere maddi yardımlarda bulunmaktadır ancak bu öğrenci yardım kredileri üniversite bitiminde geri ödenmesi istenir. Aldıkları yardımları geri ödemek istemeyenler ise yine KYK’nın verdiği ve geri ödemesiz olan Başbakanlık bursuna başvuruda bulunabilirler. Kredi ve Başbakanlık burslar başvurusu, başvuru süreleri içerisinde Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun internet sitesinden yapılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here