SEO Çalışmalarını Takip Etmenin Yolları Nedir ?

0
330
Seo ÇalışmalarınıTakip Etmenin Yolları

Seo Çalışmalarının Takibi

Günümüzde Seo çalışmalarının takibi için birçok farklı seçenek mevcut. Fakat hangisinin işe yarayıp yaramadığını ayırt etmek çok zor. Bu ayrımı yapabilecek birçok araç var fakat hepsi ücretli durumda.

Netice olarak Seo çalışmaları, asıl hedef olan web sitelerinizin trafiğini yükseltmekten çok farklı yollara sapabilmektedir. Yapılan çalışmaların sitenize kazanımlarını bilmek her site sahibinin hiç kuşkusuz en doğal hakkıdır. Bunu yapabilmek için de size Google Analytics gibi bir seçenek mevcut. Şimdi Google Analytics ile Seo çalışmalarınıza nasıl takip edeceğinizi anlatalım.

Takibin İncelikleri

İlk adıma göz atacak olursak Seo çalışmalarınızı takip etmek için Google Analytics verilerini mutlaka bilmeniz gerekmektedir. Web sitenizin Seo çalışmalarının değerlerini öğrenebilmenin en önemli yollarından biri trafik akışınızı incelemektir. Bu yol ile Google Analytics’ten de destek alarak sitenizin genel trafik durumunu öğrenebilirsiniz.

Kitle menüsünde yer alan trafik sekmesinden bu veriye ulaşabilmeniz mümkün. Fakat buradaki sayıların hangi kısmının Seo çalışmalarından etkilendiğine ulaşabilmek söz konusu değil. Buradaki sayı değerleri web sitenize ait tüm trafik miktarını gösterecektir. Arama motorlarından gelen trafik akış durumunu öğrenebilmek için de ‘’Organik Trafik’’ sekmesine göz atmalısınız.

Edinme kısmında yer alan Tüm Trafik sekmesine tıklamanız durumunda ise web sitenizdeki trafiğin kaynağını görebilmeniz mümkün. Arama motorlarından gelen trafik genel olarak ilk üç sırada yer almaktadır. Verilerinizi daha detaylı incelemek isterseniz de grafik görünümüne göz atarak tüm trafik kaynaklarınızı renklendirilmiş bir şekilde görebilirsiniz.

Grafiklerde yer alan pay kısımlarında hangi payı daha detaylı görmek isterseniz o payın üstüne tıklayarak gerçek değerleri ve o payın toplam oranını öğrenebilmeniz mümkündür. Tüm trafiğin tek bir başlık altında birleştirmek istiyorsanız genel ortalamalara bakabilir ve yine bu ortalamaları grafiksel bir biçimde inceleyebilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak da kampanyalar sekmesinde yer alan organik anahtar kelimeler ögesinin bu günlerde pek de revaçta olmadığı görülmektedir. Burada yer almakta olan verilerde en çok karşınıza çıkan kavram ‘’ not provided’’ olacaktır. Sonuç olarak düzenli bir web sitesi trafiğine sahip olmanı temel yolu sağlam Seo takibinden geçmekte diyebilmek mümkün.

Sunucu Tarafında Seo Sorunları

Arama sıralamasını olumsuz yönde etkileyebilecek Sunucu Tarafında Seo Sorunları dikkatle ele alınması gereken konuların başında gelmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here