Siron (Ziron) En Kolay Nasıl Yapılır ?

0
271

Sevgili ziyaretçilerimiz bugün sizlere yufka ile siron (ziron) nasıl yapılır en kolay yapım tekniği nedir ondan bahsedeceğiz. Vermiş olduğumuz malzeme listemizi bir not ediniz. Ardından da önlüğümüzü takalım ve artık tarifimizi hazırlamaya başlayalım. Dilerseniz önce sizlere malzeme listemizi verelim.

Malzemeler

 

  • 3 adet yufka
  • Sıvı yağ
  • 4 kepçe sıcak tavuk suyu ya da et suyu

Şimdide yoğurt sosu için malzemelerimiz:

  • 1 kase sulandırılmış yoğurt
  • 1-2 diş sarımsak
  • Tuz

Şimdide yağ sosu için malzemelerimiz:

  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 1 yemek kaşığı pulbiber

Yapılışı

 

Siron yapmak için öncelikle yufkanın iki kenarından biraz içe doğru katlıyoruz ve çok ince bir oklava yardımıyla yufkayı sarıyoruz. Ardından oklavayı yufkanın içinden çekip çıkartıyoruz. Hazırladığımız silindirik şekildeki yufkayı 2-3 cm genişliğinde kesiyoruz ve kestiğimiz dilimleri, önceden tabanını yağladığımız borcam bir tepsiye diziyoruz. Bu işlemlerin hepsini kalan 2 adet yufkamız içinde aynı şekilde uyguluyoruz. Hepsini yapıp borcam tepsiye dizdikten sonra da üzerlerini yağlıyoruz. Önceden 190 derecede ısıttığımız fırınımızda alt-üst ayarları açık şekilde borcam tepsimizi fırına yerleştiriyoruz. İyice kızarana kadar pişirmemiz gerekiyor (çabuk renk alması için son anlarda fırının derecesini 250 dereceye alarak istediğimiz rengi vermiş oluyoruz).

Artık borcam tepsimizi fırından çıkartabiliriz ve üzerine daha öncede kaynattığımız isteğe göre tavuk suyundan ya da et suyundan döküyoruz. Ama benim sizler tavsiyem et suyu kullanmanız olacaktır. Çünkü et suyunun yufkaya verdiği ayrı bir lezzet var. Bu aşamada yufkalarımız yumuşamaya başlayacaktır. Bir yandan da yoğurt sosu ve yağ sosumuzu hazırlıyoruz. Hazırlamış olduğumuz yoğurtu yufkalarımız üstüne döküyoruz, ardında pulbiberli yağ sosumuzu bir kaşık yardımıyla yoğurtladığımız yufkalarımızın üzerinde gezdiriyoruz. Evet artık siron (ziron) yemek için hazır hale gelmiştir afiyet olsun..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here