SSK Emeklilik Hesaplaması (Sorgulama)

0
171

SSK için emeklilik hesaplamak günümüzde online yapılabilen bir işlem haline gelmiş olup oldukça pratik ve alternatif yollarla yapılabilmektedir. Ne zaman emekli olunabileceği ya da emeklilik maaşı hesaplama işlemlerinde; ilk işe başlama tarihi, primlerin ne kadar ve ne kadar süre ödendiği, kişinin toplamda sigortalı olduğu yıl sayısı, cinsiyeti, askerlik ya da doğum izninin ne kadar olduğu gibi birçok farklı detay emeklilik ile ilgili değişkenleri oluşturmaktadır.

Belirli dönemlerde sosyal sigortalar kanununda yapılan değişiklik ya da eklemelerde emeklilik şartlarında değişiklik oluşmasına sebep olmaktadır. Ülkemizde bir sigortalı çalışanın emekli olabilmesi için en önemli üç şart; yaş, sigortalılık süresi ve ödenmiş prim gün sayısıdır. Eski isimleri SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı olan sosyal güvenlik kurumları tek bir çatı altında birleşerek SGK’ya bağlanmış ve SKK 4A olarak, BAĞ-KUR 4B olarak, Emekli Sandığı 4C olarak isimlendirilmiştir.

E-Devlet Üzerinden Emeklilik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden ne zaman olabileceğinizi, emekli olabilmeniz gereken şartları sorgulayabilirsiniz. E-Devlet üzerinden yaptığınız sorgulamada, sistem güncel emeklilik tablosu üzerinden hesaplama yaparak emekli olabileceğiniz şartları sunmaktadır. E-Devlet üzerinden sorgulama yapabilmek için;

 • İlk önce https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ne-zaman-emekli-olabilirim adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Açılan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneğine tıklamalısınız.
 • Tıklama işleminizden sonra kimlik doğrulama sayfası açılmış olacaktır. Bu sayfada T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.
 • Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra sigorta kolu ve hizmete başlama tarihi bilgilerinizin girişini yapmanız gerekmektedir.
 • Sigorta kolunda 4A, 4B ya da 4C olarak seçim yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra girmeniz gereken hizmete başlama tarihini, doğru bir şekilde girmeniz hesaplamaların doğru yapılabilmesi açısından önemlidir.
 • Hizmete başlama tarihinizi net olarak bilmiyorsanız, E-Devlet arama motoruna bağlı olduğunuz SGK kurumu (4A/ 4B ya da 4C) yazarak hizmet dökümü yazmanız yeterlidir. SGK hizmet dökümü sorgulama işlemiyle ilk işe başlama tarihinizi net olarak öğrenebilirsiniz.
 • Tüm bilgileri doğru girdikten sonra sayfada altında yer alan ‘Sorgula’ butonuna tıklayabilirsiniz.
 • Akabinde girdiğiniz bilgiler doğrultusunda emekliliğe kaç yaşında hak kazanacağınız ve kaç gün prim ödemeniz gerektiği bilgisine ulaşabilirsiniz.

E-SGK Üzerinden Emeklilik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Emeklilik hesaplama 4A, 4B ya da 4C için SGK’nın resmî web sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Bu sorgulama işlemi için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

 • Emeklilik hesaplama işlemi için https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Açılan sayfada doldurmanız gereken bir form göreceksiniz. Bu formda cinsiyet, doğum tarihi, maluliyet durumu kişisel bilgilerin yanı sıra hizmete başlama tarihi, prim gün sayısı, 3600 prim gününün doldurulduğu gün gibi bilgileri girmeniz gerekmektedir.
 • Formu doldurduktan sonra sayfanın altında yer alan ‘Gönder’ seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.
 • Sistem sizi girdiğiniz bilgiler doğrultusunda, güncel emeklilik şartları üzerinden otomatik olarak sorgulamanızı yapacaktır. Bu şekilde emekli olabileceğiniz şartları öğrenebilirsiniz.

Telefon Aracılığıyla Emeklilik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Emeklilik sorgulama işleminizi telefon aracılığıyla yapmanız mümkündür. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Alo 170; SGK, MYK, ÇSGB ve İŞKUR ile ilgili sorgulamalarınız ve detaylı bilgi talepleriniz ile ilgili hizmet vermektedir. Alo 170’i arayarak; 4A, 4B ve 4C emeklilik şartlarınız ile ilgili sorgulamaları ve emeklilik işlemleri ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz.

Alo 170’i aradığınızda yanınızda nüfus cüzdanınızı hazır olarak bulundurmanız, işlemlerin daha hızlı şekilde ilerlemesine yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra www.alo170.gov.tr adresine giriş yaparak, online şekilde danışmanlarla yazışmanız mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here