Süt Emzirme Parası Nasıl Alınır? (Başvurusu ve Şartları)

0
215

Süt emzirme parasını alma şartları nelerdir. Süt emzirme parasına başvurmak ve almak isteyenler bu yazımızda başvuru koşulları ve nasıl başvuru yapacaklarına dair detaylı bilgili bulabilirler.

Süt Emzirme Parası Nedir?

Süt emzirme parası çocuğu olan ailelere maddi destek sunmak amacıyla verilmektedir. Doğum yapan kadına veya eşine verilen bu ödenekle yeni ebeveyn olmuş ailelere parasal yardım sunulmaktadır. Anayasanın 5510 numaralı kanununa göre, sigortalı kadın ya da sigortalı olmayan eşinin doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe emzirme ödeneği verilmektedir. Sigortalı kadına veya eşine verilen bu süt parası nasıl alınır, ne kadar ve kaç ay verilir gibi soruların cevabı yazının devamında yer almaktadır.

Süt Parası Başvurusu

Yeni doğan bebekleri için maddi destek almak isteyen anne ve babalar süt emzirme parası başvurularını yaparak para yardımlarını alabilmektedir. Süt parası başvurusu nereye yapılır sorusunun cevabı ise Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ve Sosyal Hizmetler Merkezi’dir. Süt parası almak için başvuru yapılabilmesi için gerekli olan belgeler şunlardır:

  • Süt parası başvuru formu,
  • Çocuğun doğum belgesi,
  • Sigortalı olan anne ya da babanın kimlik fotokopisi.

Süt yardımı yapılırken çalışan kişilerin doğumdan önce en az 120 gün primi yatmış olması şartı aranmaktadır. Bu şartı sağlayan ve gerekli evrakları toparlayan anne ya da babalar Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ve Sosyal Hizmetler Merkezi’ne giderek başvurularını gerçekleştirebilmekte ve maddi yardımlarını alabilmektedir.

Süt Parası Nasıl Alınır?

Süt parası başvurusunu gerçekleştirenler ve bu başvuruları kabul olanlar doğum için para desteği alamaya başlamaktadır. Süt parası ne kadar olacak sorunun cevabı da verilmiştir. Bu yardım tutarı 132 TL olarak belirlenmiştir.

Bu maddi destek paraları ise Ziraat Bankası hesaplarına yatmaktadır. Süt parası almaya hak kazananlar Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) anlaşmalı olduğu banka olan Ziraat Bankası’na kimlikleri ile giderek yardımlarını alabilmektedir.

Bulundukları yerde Ziraat Bankası olmayanlar ya da Ziraat Bankası’na erişmekte zorluk çekenler için ise PTT devreye giriyor. SGK’nın PTT üzerinden yaptığı süt parası ödemeleri için Ziraat Bankası’nda olduğu gibi herhangi bir PTT şubesine kimlik ile beraber gidilmekte ve paralar alınabilmektedir.

Devlet süt parasının yanı sıra doğum parası yardımı da yapmaktadır. Kaçıncı çocuk olduğuna göre değişen bu yardımın tutarı şu şekilde belirlenmiştir:

  • Çocuk için 300 TL,
  • Çocuk için 400 TL,
  • Çocuk için 600 TL.

Ayrıca ikiz çocukları için ise 1000 TL maddi yardım yapılmaktadır.

Süt Parası Yardımı Kaç Ay Alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun verdiği 132 TL olan süt parası yardımı, doğum parası yardımından farklı olarak tek seferlik verilmektedir. Süt parasının birkaç ay boyunca alınacağı yanlış bir inanıştır. Yeni doğan bebekleri için anne ya da babalara yapılan bu yardım tek sefere mahsus verilmektedir. 132 TL süt parası yardımı almaya hak kazanmış aileler bu paralarını 5 yıl içerisinde Ziraat Bankası ya da PTT şubelerinden alabilmektedir.

Süt parasının yatıp yatmadığını öğrenmek isteyenler ise Ziraat Bankası veya PTT’ye giderek paralarının hesaplarına geçip geçmediğini öğrenebilmektedir. Bunun yanı sıra e-devlet’e giriş yapanlar ise TC kimlik ile süt parası sorgulama işlemi yapabilmektedir.

Yeni bebek sahibi olmuş anne veya baba olarak devletin tek seferlik sunduğu 132 TL süt parası yardımından yararlanmak isteyenler yukarıda belirtilen gerekli belgeleri toplayarak Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ve Sosyal Hizmetler Merkezi’ne başvurularını iletebilmekte ve hak kazanmaları halinde paralarını alabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here