Tarihi Aşk Romanlarının Efendisi Jane Eyre!

0
249
Aşk Romanlarının Efendisi Jane Eyre!

Victoria dönemi İngiltere’sinin anlatıldığı romanda farklı sınıflardan olan iki kişinin aşk ve rekabet hikâyesini okuyoruz. Yazarın hayatından esinlenerek kaleme alınan eserde ana karakterimiz Jane Eyre öğrenim gördüğü kız okulu, yazarın ablalarıyla birlikte öğrenim gördüğü Cowan Bridge’deki rahip kızları için açılmış okuldan esinlenir.

Romandaki ölüm sahnesinde Charlotte Bronte’nin doğrudan ablası Maria’nın ölüm anını aktardığı söylenir (Bu Bronte kız kardeşlerin hayatını anlatan bir kitap var hem kitap yazıp hem kitaplara konu olmak…) roman tamamen 1.tekil şahıs ağzından anlatıldığı için yer yer kriz anları yaşayabilir Mr.Rochester’in duygularını öğrenmek için de can atabilirsiniz.

Aşk Romanlarının Efendisi Jane Eyre

Roman karakterin hayatındaki dönüm noktalarını temel alarak bölümlere ayrılmış olup toplam otuz sekiz bölümdür. Kitapta 8 yaşına kadar hızlı bir geçmiş turu atıldıktan sonra olayların olduğu asıl romanın “Olaylar şimdi başlıyor” dediğimiz kısmına gelene kadarda ecel terleri döküp bölümümüze ulaşıyoruz.

Bu hızlı ama bohem geçiş döneminde karakterin anne ve babasını kaybetmesi, çocukluk sıkıntılarına birde Yaprak Dökümü’ndeki kötü kalpli Ferhunde misali bir yenge ve kuzenler katılınca karakterin çocukluk dönemi zor zamanlardan geçiyor ki yatılı okula gitmesi onun için bir kurtuluş oluyor. Yatılı okulda karşılaştıkları onca olay hastalık, kıtlık, iftira ve uyumsuzluk problemleri eşliğinde karakterimiz 18 yaşına ulaşıyor.

Currer Bell Hikayesi

18 yaşına geldikten sonra mürebbiye olmak için görev yaptığı okuldan ayrılıp hiç bilmediği Thornfield topraklarına giden karakterimiz burada hayatının en önemli dönüm noktasını yaşar hikâye buradan sonra müthiş bir akıcılık gösteriyor ki kitabın toplam 632 sayfasını elinizde bitmiş halde buluyorsunuz. Kadın yazarlar Viktorya dönemi İngiltere’sinde ciddiye alınmadığı için yazar, eseri bir erkek ismi olan “Currer Bell” adıyla yazmıştır aynı zamanda yazar dönemin ilk feminist yazarları arasında gösterilip eserinde de Jane Eyre’in topluma baş kaldırışını okuyoruz ki böyle entrika kokan bir hikâye de ancak bir kadın tarafından yazılmış olabilir.

Yazar bir deneme havasında okuyucusuyla sık sık iletişime giriyor ve bu şekilde kendisini dikkatli okuduğundan emin olmak istiyor ( Tam dalıyorum uzaklaşıyorum kitaptan kadın hemen “Sevgili okuyucum” diye giriyor araya) karakterimizin evde ev demişim pardon Rochester Malikanesinde neler döndüğünü anlamak için o kadar da çaba harcamayan karakterimize rağmen siz “Kızım şu odaya gir bir bak ya!”demeniz yer yer olağandır ( Sonradan olaylara uyanıyor sakin olun dostlar) malikanede olaylar olaylar bizimki “Mr.Rochester akşam yemeğine kalmaysak mı?” diye saçma sorular peşinde neden aşık çünkü dev spolier bu bir aşk romanı.

Cary Fukunaga yaptığı müthiş filmi de izlemeyi unutmayın!

Karakterimiz küçüklüğünde göstermiş olduğu aşırı tatlı, sevecen, yaramaz çocuğun yaş ilerledikçe çok ileri değil 18 olup genç kız olunca bunu devam ettirmemesi aksine hüzünlü, bohem, melankolik havası sizi birazcık delirtse de bu ruh halinde bile heyecan veriyor tüm romana. Kitabı tüm içtenliğim ve samimiyetimle şiddetle tavsiye ediyorum. 2011 yapımı kitapla aynı isim taşıyan yönetmenliğini Cary Fukunaga yaptığı müthiş filmi de izlemeyi unutmayın diyorum ama şimdi ben filmini izleyeyim arkadaş ne kitapla uğraşcam dediğinizi duyar gibiyim benden uyarması sakın öyle bir hata işlemeyin her şeyi kaçırmış olursunuz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here