Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması 2019 (Başvurusu ve Şartları)

0
1038

Tarım kredisinde borç ödemelerine müjde devletten geldi. Kredilerini ödeyemeyen çiftçiler için devlet, borçlarını daha rahat ödeyebilmeleri adına yapılandırmaya gitti. Faiz oranlarında sunulan fırsatların yanı sıra erteleme seçeneğinin sunulduğu yapılandırma ile çiftçi borçlar 2018 yılında rahat şekilde ödenebilecektir. Bu yapılandırmanın içeriğinin, şartlarının neler olduğuna dair bilgileri yazımınız devamında bulabilirsiniz.

Çiftçiye Borç Erteleme Fırsatı

Tarımsal faaliyetlerle uğraşanların borçlarına dair yapılandırılmaya gidilmektedir. Tarım faaliyetlerini gerçekleştirebilmek adına kredi çekenler ancak bu kredileri ödemekte zorlananlar için devlet, borçların kapatılması olanağı sunmuştur. Bu yapılandırma ile Tarım Kredi Kooperatifi kredilerinden ya da Ziraat Bankası kredisinden çeken ancak ödeyemeyen çiftçilere fırsatlar verilmiştir.

Bu destek ile faiz oranlarında büyük bir imkan sunulmuştur. Yapılandırmaya göre şuan geçerli olan tarımsal cari faiz oranı uygulanmaktadır. Çiftçiler cari faizin yarını ödeyecek devlet ise geri kalan yarısını karşılayacaktır.

Bu yapılandırmanın yanı sıra Tarım Kredi Kooperatifi borç erteleme imkanı da tanımaktadır. Borçlarını ödeyemeyen ve daha sonra ödemek isteyen çiftiler, borçlarını ödeyebilecekleri tarihi belirleyerek bu ertelemeden faydalanabilmektedir.

Kredi Borcu Yapılandırma Şartları

Borçlarını ödeyemeyen ve bu konuda yapılandırmadan faydalanmak isteyen çiftçilerde bir takım şartlar aranmaktadır. Bu şartlar ise şunlardır:

  • Ödenmemiş olan kredinin çiftçilik faaliyetlerinde kullanılmış olması,
  • Kredinin Tarım Kredi Kooperatifleri ya da Ziraat Bankası’ndan alınmış olması,
  • Borcun normal ödeme süresini aşmış e ödenmemiş olması.

Bu şartları sağlayan kişiler devletin sağladığı yapılandırma olanağından yararlanarak kredi borçlarını kapatma fırsatı yakalayabilmektedir. Bu uygulama ile kredi borcu olanlara müjdeli haber gelmiştir.

Yapılan yapılandırma ile faizin yarısını devlet karşılamaktadır. Bunun yanı sıra geçmişte ödemesi geciktirilmiş ya da yapılmamış kredi borçları silinerek kredi sicilleri de temizlenmektedir.

Borç Yapılandırması Başvurusu

Tarım Kredisi Kooperatifi veya Ziraat Bankası’dan kredi almış olanlar yapılandırma programına dahil olabilmektedir. Ödeme kolaylıklarının yanı sıra kredi sicillerinin de temizlenmesi şansı bulan çiftçiler başvurularını gerçekleştirerek programa dahil olabilmektedir. Başvuruların yapılabilmesi için Tarım Kredisi Kooperatifi ya da Ziraat Bankası’na borç erteleme dilekçesi ile gidilmesi gerekmekte ve borç yapılandırma istediğinde bulunulması gerekmektedir.

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Sorgulama

Devlet, Ziraat Bankası’na ve Tarım Kredi Kooperatifi’ne borcu olan ve ödeyemeyen çiftçilere olanaklar sunmuştur. Böylece tarım için aldığı kredileri ödeyemeyen çiftçilere imkanlar yaratılarak tarımsal faaliyetlerin desteklenmesi hedeflenmektedir.

Önceden kredi almış ve ödeyememiş olanların faydalanabileceği yapılandırma programı ile çiftçiler rahat bir nefes alabileceklerdir. Borçlarının ne kadar olduğunu öğrenmek isteyenler ise iki yola başvurmaları gerekmektedir. Bu yollardan bir tanesi borçlu olunan kuruma giderek borçları hakkında detaylı bilgi alma isteğinin bildirilmesidir.

Borç sorgulaması için kurumlara gidemeyenler için ise başvurulabilecek bir diğer yöntem e-devlet hesabına giriş yapılmasıdır. E-devlet’e şifresi ile giriş yapmış olan kişiler, borçlarının ne kadar olduğuna dair bilgilere oradan ulaşabilmektedir.

Borç Yapılandırma Kredileri

Tarım Kredi Kooperatifi borç yapılandırmasının yanı sıra diğer banklara kredi ya da kredi kartı borcu olanlar için de bir takım yapılandırma fırsatları vardır. Kredi kartı borcunu ödeyemeyen ya da aldığı krediyi ödemekte zorlananlar için olan bu yapılandırma iki şekilde yapılmaktadır:

  • Faizler düştüğünde mevcut kredisinin faiz oranını düşürmek için olan yapılandırma,
  • Ödemekte zorlandığı kredi, kredi kartı gibi borçların düzene sokmak için olan yapılandırma.

Borçlu olunan bankalara borcu gösteren belge ve gelir belgesi ile yapılan bu başvurular, verilen belgelere ve kredi notlarına göre değerlendirmeye tabi tutularak olumlu ya da olumsuz yanıt verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here