Turizm Sektöründe Tatilin Yeri Ve Önemi!

0
200
Turizm Sektöründe Tatil Yerleri Ve Önemi

Turizm sektörü yoğun emek ve ilgi isteyen bir sektördür. Çok kapsamlı ve çok çeşitli bir alana sahip olan turizm sektörü ülke gelirlerine de ciddi boyutta katkı sağlamaktadır. Turizmi birçok yönüyle ele almak mümkün. Turizm sektörü yoğun emek ve ilgi isteyen bir sektör olması nedeniyle bulunduğu bölgeye geniş istihdam sağlayarak bunun beraberinde işsizliğin azaltılmasında önemli paya sahiptir.

Ayrıca gelişim gösterdiği yerde ve ülkede ekonomiye büyük katkılar sağlaması da yadsınamayacak bir husustur. Turizm dendiğinde akla birçok çeşit gelmesi mümkündür. Bunların başında yaz ve kış turizmi olmasıyla beraber; yayla turizmi, av turizmi, mağara turizmi, sağlık ve termal turizmi, dağcılık turizmi, kongre turizmi, gençlik turizmi, rafting-akarsu turizmi, inanç turizmi, hava turizmi, dalış turizmi gibi sayılamayacak kadar çok turizm dalı bulunmaktadır.

Tatilin Yeri ve Önemi

Tatilin önemi özellikle sıkıcı, stresli, yoğun ve bunaltıcı geçirilmiş dönemlerin ardından daha iyi anlaşılmaktadır. Ülkemizde tatil kavramı birçok kişi, aile, grup için önemli bir yere sahiptir. Keyifli ve konforlu bir tatil için hiç kuşkusuz tatil yerleri, mekan ve zamanlama da birbirini tamamlayan ögelerdir.

Ülkemizde en çok tercih edilen yaz turizmini ele alacak olursak yapılan anketlerde tercih seçimleri özellikle deniz turizminin olduğu yerler tercih edildiğinde öncelikle denizin temiz, dalganın yoğun olmadığı, sığ yerler tercih edilmekle beraber olup halk plajlarına hijyen faktöründen dolayı tatilciler tarafından pek olumlu bakılmamaktadır. Ülkemizde tatil bölgelerinde tercih en çok Akdeniz bölgesi başta olmak üzere devamında Ege bölgesi yer almaktadır.

Turizm acentaları tatil seçimlerinde bir diğer etkileyici faktör ise konaklama. Konaklama ve konfor düzeyleri söz konusu otel olduğunda yıldız sayılarına göre hizmet ölçütleri farklılık göstermektedir. Yapılan araştırmalar sonucu ülkemizde sıkça tercih edilen otel konfor düzeyini gösteren yıldız sayılar 3-4 olarak tercih edilmektedir. Yabancı turistlerin ise daha çok 5 yıldızlı otel tercihinde bulunduğu saptanmıştır.

ETS tur otelleri, ile tatil planlarınızı kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Otel dışında tatil bölgelerinde elbette apart, kiralık ev, pansiyon gibi konaklama yerleri de mevcut ama yapılan araştırmaların otel tercihlerinin diğer tercihlerden önde olduğunu göstermekte. Gerek yaz gerek kış ve gerekse yukarıda saymış olduğumuz tüm turizm-tatil alanlarında bu faktörler her zaman baş göstermekte. Aynı şekilde kış turizminde önde gelen Palandöken, Erciyes, Uludağ gibi sıkça tercih edilen bölgelerde de bu hususlar önemli rol oynamakla birlikte tatil yeri seçimi konusunda ok çevirici elementlerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here