Vergi Borcu Nasıl Yapılandırılır? (Başvurusu ve Şartları)

0
203

Vergi borcu yapılandırılması pek çok kişinin merakla beklediği bir haberdir. Bu sayede vergi borcu olan kişiler, ödemekle yükümlü oldukları vergi borçlarını daha sistemli ve kolay bir hale getirerek ödeme imkanına sahip olmuş olurlar. Özellikle gecikme zammı ve gecikme faizinden kurtulmak isteyen kişilerin vergi borçlarını yapılandırmaları için daha önceden verilen sürenin de uzatılmış olması kişilere rahat bir nefes aldırmıştır. Vergi borcu yapılandırması kapsamında, ilk taksitin ödeneceği gün 1 Ekim 2018 olarak belirlenmişti. Ancak Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bu süre 2 hafta daha uzatılarak 15 Ekim’e ertelenmişti.

Vergi Borcu Yapılandırılmasında Peşin Ödeme Halinde İndirim Alabilmek Mümkün Müdür?

Vergi yapılandırılmasında indirim alabilmek için kişilerin peşin olarak ödeme yapmaları mümkündür. Bu şekilde yapılan ödemelerde aranılan esas şart, anaparanın ödenmiş olması gerektiğidir. Vergi borcu olan kişiler toplu ödeme yaptıkları takdirde vergi affından yüzde 25 ile yüzde 90 arasında indirim alma hakkına da sahip olabileceklerdir.

Vergi Affı Yapılandırılması İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Vergi yapılandırması 2019 için kişilerin bütçelerine göre ödeme planları seçmeleri gerekmektedir. Vergi yapılandırması yapmak isteyen kişiler, isterlerse anaparayı peşin olarak ödeyebilir isterlerse de taksitlendirme seçeneklerinden faydalanabilirler. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi’nce belirlenen şartlara göre kişiler ödemelerini banka kartı ya da kredi kartı ile de gerçekleştirebilmektedirler. Ödeme kriteri için yaklaşık 36 aya kadar taksit seçenekleri de vergi borçlarını yapılandırmak isteyen kişilerin hizmetine sunulmuştur. Vergi borcu olan kişiler kendilerine uygun ödeme seçeneklerini seçtikten sonra 2 ayda bir ödemelerini gerçekleştirirler.

Vergi Yapılandırması Hangi Şartlar Altında İptal Edilmektedir?

Vergi yapılandırılmasının iptalini gerektirecek durumlar fazla olmayıp sadece kişilerin yapılandırma taksitlerini zamanında ödememeleri halinde meydana gelen durumlardır. Bu yüzden vergi borcunu yapılandırmış olan bir kişi taksitlerini zamanında ödemelidir.

Vergi Yapılandırması İçin Nasıl Başvuruda Bulunulur?

Vergi yapılandırmasına başvurmak için, kişilerin borçlarının nereye düştüğünü öğrenmeleri gerekmektedir. eğer kişilerin borcu vergi dairesinden ise borç yapılandırması vergi dairesinden yapılmaktadır. Vergi borcu SGK üzerinde olan kişiler ise borçlarını SGK üzerinden yapılandırabilirler. Vergi borcunu yapılandırmak isteyen kişilerin sıklıkla kullandığı yöntem ise e-devlettir. E- devlet internet sistemi üzerinden kişiler vergi borçlarını yapılandırmak için başvuruda bulunabilirler.

Vergi Yapılandırılmasını Kapsayan Borçlar Nelerdir?

Vergi yapılandırılmasını kapsayan borçlar, pek çok kişiyi yakından ilgilendiren borç türleridir. Torba Yasası ile gündeme gelen bu durum kişilerin geçmişte sahip oldukları vergi borçlarını kendi bütçelerine uygun bir şekilde ödemelerini esas almaktadır. Vergi borcu yapılandırılmasına göre yapılandırılabilecek olan borç türleri şunlardır;

  • Sigorta prim borçları,
  • KDV,
  • Gelir,
  • Emlak,
  • Çevre,
  • Motorlu Taşıtlar,
  • Trafik cezaları,
  • İdari para cezaları,
  • Su borcu gibi akla gelebilecek pek çok vergi borcunun yapılandırılabilmesi mümkündür.
Yapılandırılan Vergi Borçları Nasıl Ödenir?

Vergi borçlarını ödeme çeşitleri, öncelikle vergi borcuna sahip olan kişilerin nasıl bir ödeme planı yaptığı ile doğrudan ilişkilidir. Peşin ödenen borçlarda yüzde 90’a kadar uygulanabilen indirim avantajları sayesinde vergi borçlarını sadece birkaç taksitle bitirmek de mümkündür. Bunun yanı sıra yapılandırılan borçlar Gelir İdaresi resmi internet sitesi olan www.gib.gov.tr adresi üzerinden banka ya da kredi kartı kullanımı fark etmeksizin havale yöntemi ile ödenebilmektedir. Ayrıca başka bir ülkeye ait olan yabancı banka kartları veya vergi idaresine ait vezneler aracılığı ile vergi borcu yapılandırılmasının ödenmesi mümkündür. Bunun yanı sıra vergi borcu yapılandırmasını tahsile yetkili olan bankalar tarafından da çek veya nakit olarak ödeme yapılabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here